Εφές - Μάκαμπι 99-79: «Τρόμαξε» κόσμο και παρέμεινε στην κορυφή! (vid)

Νίκος Καρφής
H απολαυστική Εφές (13-3) έκανε επίδειξη δύναμης (99-79) κόντρα στην Μακάμπι και παρέμεινε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Euroleague.

Εντυπωσιακή ήταν σε ακόμα ένα ματς της φετινής Euroleague η Εφές.

Η ομάδα του Ατάμαν... διέλυσε με 99-79 τη εξαιρετική φέτος Μακάμπι και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας (13-3). Στον αντίποδα το σύνολο του Σφαιρόπουλου έπεσε στο 11-5 και βρίσκεται στην 4η θέση.

Για τους νικητές ο Μίσιτς είχε 23 και ο Μπομπουά 22, ενώ από την άλλη ο Κοέν είχε 15 και ο Ουίλμπεκιν 12.

Το ματς

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 5-11 χάρη στο καλάθι του Χάντερ στο 4’. Η Εφές αντέδρασε γρήγορα και πήρε το προβάδισμα με τον Σανλί που έγραψε το 17-15. Το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (23-19) διαμορφώθηκε από 2 βολές του Μίσιτς.

Με τον Μπομπουά να έχει κέφια, η ομάδα του Αταμάν έκανε το 44-36 στο 18’. Ο γκαρντ των Τούρκων πήγε τη διαφορά και στους 10 (48-38) για να μειώσει σε 48-41 ο Ζουσμάν στο 20’. H Eφές είχε 8/13 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ η Μακάμπι σούταρε με 4/11.

Mε το… πόδι στο γκάζι μπήκαν οι Τούρκοι στο τρίτο δεκάλεπτο και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (66-46) με το τρίποντο του Μίσιτς.

Το νερό μπήκε στο… αυλάκι για τους Τούρκους, οι οποίοι με τον Μίσιτς έκαναν το 87-66 στο 34’ και οι παίκτες του Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν να επιστρέψουν στο ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές σούταρε με 16/28 τρίποντα, ενώ έκανε εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο (32-17).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπομπουά με 22 πόντους και 4 κλεψίματα και ο Μίσιτς με 23 πόντους και 5 ασίστ. Μεγάλο ματς και οι 2.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σιμόν ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ βοήθησε και ο Λάρκιν με 15 πόντους, αλλά άργησε να πάρει μπρος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: O Zουσμάν είχε 5 πόντους και 2/9 σουτ, αλλά σίγουρα δεν έμεινε ικανοποιημένος από την προσφορά του.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η διαφορά πήγε στο +21 (87-66) με τον Μίσιτς στα μέσα της 4ης περιόδου και οι Τούρκοι… καθάρισαν το ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τίποτα και η Μακάμπι το τρίτο δεκάλεπτο (32-17), τα 13 λάθη και το 19/42 στα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 48-41, 80-58, 99-79