Φενέρμπαχτσε - Άλμπα 107-102: Πήρε τη ματσάρα στην παράταση και φτιάχνει σερί η Φενέρ!

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Φενέρμπαχτσε χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να κάμψει την αντίσταση της Άλμπα Βερολίνου, επικρατώντας με σκορ 107-102.

Η Άλμπα αποδείχτηκε σκληρό καρύδι στην Ulker Sports Arena όμως η Φενέρμπαχτσε είχε καλύτερες επιλογές στην παράταση κι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στη regular season.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε βρήκε ρυθμό στην επίθεση στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Άλμπα Βερολίνου στην Ulker Sports Arena. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Ντέρικ Ουίλιαμς ευστόχησε σε τρίποντο για το 18-6 στο 5:02 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 30-16. Οι Γερμανοί αντέδρασαν, βελτίωσαν την άμυνα τους, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της Φενέρ, έκαναν επιμέρους σκορ 11-24 στη δεύτερη περίοδο και μείωσαν στο 41-40 του ημιχρόνου.

Μάλιστα ο Λουκ Σίκμα σκόραρε για το 47-54 φτάνοντας τους 14 προσωπικούς πόντους όμως η Φενέρμπαχτσε ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα για το 65-52 στο 30'. Ακολούθως ο Πέιτον έκανε το 80-83 με 2/2 βολές ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 για το 86-83 στα 30" για το φινάλε με τον Ουίλιαμς (12π.). Ο Μάρτιν Χέρμανσον κέρδισε φάουλ από τον Τζίτζι Ντατόμε κι έκανε το 86-85 από τη γραμμή των βολών.

Ο εξαιρετικός Σλούκας διαμόρφωσε το 88-85, ο Γκίφει έκανε το 88-86 με 1/2 βολές ενώ ο Σίκμα έστειλε το ματς στην παράταση, σκοράροντας για το 88-88 στα 4" για το τέλος της κανονικής διάρκειας! Εκεί οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερες επιλογές κι έφτασαν στη νίκη με 107-102.

Τα δεκάλεπτα: 30-16, 41-40, 65-62, 88-88 κ.α., 107-102 στην παρ.