Αρμάνι Μιλάνο - Ερυθρός Αστέρας 67-77: Μάγκικο «διπλό» στην Ιταλία! (pics)

Κάτια Πετροπούλου
Τρίτη σερί νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα (5-7) του Ντράγκαν Σάκοτα, που επικράτησε στην έδρα της Αρμάνι Μιλάνο (7-5) με 77-67, για την 12η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Βελιγραδίου άντεξε στην πίεση των Ιταλών και πέρασε από το «Mediolanum Forum» με 77-67, υποχρεώνοντας τους στην τρίτη σερί τους ήττα.

Το ματς ήταν κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με τον Ερυθρό Αστέρα να φτάνει σε διψήφια διαφορά στο 39' (65-75).

Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ήταν ο μοναδικός που ολοκλήρωσε με διψήφιο αριθμό πόντων το ματς για την ομάδα του, καθώς είχε 14.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο το σκορ εναλλασσόταν διαρκώς, με τους Μπράουν και Ντόμπριτς να βρίσκουν στόχο από τα 6.75μ, για να κάνουν το 18-20 (10'0). Μπρουκς και Νέντοβιτς έβαλαν μπροστά την Αρμάνι (26-22, 14'), η οποία κράτησε το προβάδισμα, με τον Μπράουν να μειώσει σε 40-39 στο ημίχρονο (20').

Το ματς συνέχιζε στα ίσια (45-45, 25'), οι Σέρβοι έκαναν ένα μικρό σερί (45-52, 27') και παρέμειναν μπροστά στο 30'(50-57). Ο Μπράουν έβαλε την ομάδα του στο +9 (53-62, 33'), αλλά Ροντρίγκεθ και Ρολ «εκτέλεσαν», για να μειώσουν σε 63-67 (36'). Ο Μπρουκς έκανε φάουλ σε προσπάθεια του Μπράουν (65-71, 39'), ο Ντέλα Βάλε αστόχησε, Λορένζο και Ντέρικ Μπράουν πήγαν για πρώτη φορά στο +10 (65-75), με τον Μπαρόν να επισφραγίζει τη νίκη (67-77).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας είχε πολύ καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (45.5%) και στις βολές (91.7%), ενώ πήρε και 37 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λορένζο Μπράουν είχε 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Μπίλι Μπαρόν είχε 17 πόντους και ο Ντέρικ Μπράουν 12.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σέλβιν Μακ σε 10:37 δεν προσέφερε πολλά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Αμαντέο Ντέλα Βάλε και Άαρον Ουάιτ αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ στα τελευταία δευτερόλεπτα και αν έβρισκαν στόχο, μπορεί να είχε πάρει άλλη τροπή το παιχνίδι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τις ευκαιρίες που είχε να νικήσει, ο Ερυθρός Αστέρας τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία Λορένζο Μπράουν - Τζέιμς Γκιστ!

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 40-39, 50-57, 67-77.