Μπαρτσελόνα - ΤΣΣΚΑ 67-96: Η ομάδα του Ιτούδη διέσυρε την superteam των Καταλανών!

Η λαβωμένη ΤΣΣΚΑ Μόσχας... σκόρπισε την superteam της Μπαρτσελόνα με το επιβλητικό 67-96 στο Palau Blaugrana!

Η ΤΣΣΚΑ σούταρε με εκπληκτικά ποσοστά έχοντας 22/32 δίποντα και 14/30 τρίποντα, έκανε επιμέρους σκορ 18-33 στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχισε με το γκάζι πατημένο ως το φινάλε, γκρεμίζοντας την Μπαρτσελόνα από την κορυφή όπου φιγουράρει πλέον μόνη η Αναντολού Εφές, στέλνοντας μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση!

Ο αγώνας

Ο Γιοχάνες Φόικτμαν ηγήθηκε επιθετικά της ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, σκοράροντας για το 13-15 στο 8:01 και φτάνοντας τους 8 πόντους με 1/1 δίποντο και 2/4 τρίποντα σε αυτό το διάστημα. Παρ' όλα αυτά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε άμεσα, έκανε σερί 7-0 (20-15, 9:51) κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 20-18, έχοντας 72.7% στο δίποντο (8/11) και υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ σε 5 λάθη. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την άμυνα της, βρήκε λύσεις με το μακρινό σουτ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Κάιλ Χάινς έκανε το 36-46 στο 1:36 για το ημίχρονο.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-51, έχοντας 11/14 δίποντα, 7/13 τρίποντα και μοιράζοντας 16 ασίστ αντί μόλις 5 της Μπαρτσελόνα! Η πρωταθλήτρια Ευρώπης συνέχισε με το γκάζι... πατημένο στην τρίτη περίοδο, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Βοροντσέβιτς ευστόχησε για το 50-71 ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +26 (50-76) για την ΤΣΣΚΑ που έκανε επιμέρους σκορ 12-25! Το τέταρτο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 7-0 για την Μπαρτσελόνα (57-76) όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε στο ίδιο τέμπο και ο Τζέιμς έκανε το 61-86, φτάνοντας τους 14 πόντους. Ο Χίλιαρντ εκτόξευσε τη διαφορά στο +33 (63-96) για την ΤΣΣΚΑ που πανηγύρισε τη νίκη με σκορ 67-96.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 68.8% στο δίποντο και 46.7% στο τρίποντο, κυριαρχώντας σε όλες τις επιμέρους στατιστικές κατηγορίες.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς είχε 14 πόντους με 4/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 4 κερδισμένα φάουλ, 4 λάθη και 18 βαθμούς στο ranking σε 27:07.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πάου Ρίμπας είχε 0/1 δίποντο, 0/1 τρίποντο και 2 ασίστ στα 13:22 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 10 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της ΤΣΣΚΑ στη δεύτερη περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα την κατάρρευση στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ΤΣΣΚΑ τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-51, 50-76, 67-96.