Ερυθρός Αστέρας - Βαλένθια 76-73: Ο Μπράουν... σκότωσε τους Ισπανούς με buzzer beater! (vids)

Κάτια Πετροπούλου
Σε ένα ματς που διήρκησε περίπου τρεις ώρες και τα τελευταία λεπτά του έγιναν «θρίλερ», ο Λορένζο Μπράουν «καθάρισε» τη Βαλένθια, καθώς ευστόχησε στη λήξη του αγώνα για το 76-73, δίνοντας τη νίκη στον Ερυθρό Αστέρα!

Ένα συγκλονιστικό, απερίγραπτο, απίθανο φινάλε στο Βελιγράδι!

Ερυθρός Αστέρας και Βαλένθια έδωσαν μια μεγάλη «μάχη», αλλά οι γηπεδούχοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς στο τέλος (76-73), χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Λορένζο Μπράουν στο φινάλε!

Οι Σέρβοι, στο ντεμπούτο του Ντράγκαν Σάκοτα στην Euroleague, έκαναν την 4η νίκη τους (4-7), με τους Ισπανούς να έχουν το ίδιο ρεκόρ.

Η αναμέτρηση κράτησε σχεδόν τρεις ώρες, καθώς τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή της, υπήρξε διακοπή που διήρκησε περίπου μία ώρα, εξαιτίας προβλήματος στο χρονόμετρο.

Το ματς

Η αναμέτρηση δεν άρχισε με τους καλύτερους... οιωνούς, καθώς μετά από τέσσερα λεπτά αγώνα, το παιχνίδι διεκόπη για περίπου μία ώρα, εξαιτίας προβλήματος στο χρονόμετρο. Το σκορ ήταν 11-4 υπέρ του Ερυθρού Αστέρα, ωστόσο, μόλις άρχισε ξανά, Ντούμπλιεβιτς, Μαρίνκοβιτς και Λόιντ έκαναν επιμέρους 6-15, για να πάρουν προβάδισμα (17-19, 10'). Η Βαλένθια πήγε στο +4 (19-23, 22'), ο Γκιστ ισοφάρισε λίγο αργότερα (27-27, 15'), τα τρίποντα έπεσαν... βροχή και το ημίχρονο βρήκε τις ομάδες στο 37-41 (20').

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα έκανε επιμέρους 11-2 στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, για να περάσει μπροστά (48-43, 24') και στη συνέχεια πάτησε... γκάζι, για το 60-51 (30'). Οι Ισπανοί αντεπιτέθηκαν στην τελευταία περίοδο και πέρασαν μπροστά με δύο τρίποντα του Ντούμπλιεβιτς (63-65, 34'). Τα τελευταία λεπτά έγιναν... θρίλερ (71-71, 38'), ο Βίβες έκανε το 73-73 και ο Μπράουν «εκτέλεσε» από τα 6.75μ (76-73), για να κάνει την ομάδα του να ξεσπάσει σε πανηγυρισμούς!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκε το μεγάλο τρίποντο του Μπράουν για τη νίκη!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπράουν ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Λάζιτς μέτρησε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Σαν Εμετέριο σε 14:12 δεν έκανε τίποτα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όπως πήγε η αναμέτρηση, το μεγάλο σουτ του Μπράουν στο φινάλε!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ερυθρός Αστέρας την αποσυγκέντρωσή του μετά την διακοπή και τα 16 λάθη, η Βαλένθια την ευκαιρία να πάρει ένα σπουδαίο «διπλό».

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Μπράουν!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-41, 60-51, 76-73.