Άλμπα - Ζαλγκίρις 69-62: Η ανάκαμψη κι ο... κατήφορος (vid)

Η Άλμπα (4-7) νίκησε στο Βερολίνο την Ζαλγκίρις (3-8) με 69-62. Η ομάδα του Κάουνας μετρά πέντε συνεχόμενες ήττες.

Η Άλμπα επικράτησε στο Βερολίνο με 69-62 υποχρεώνοντας την Ζαλγκίρις στην πέμπτη συνεχόμενη ήττα της.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κατάφερε να ελέγξει ρυθμό του παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μην μπορεί η Άλμπα να τρέξει στον αιφνιδιασμό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν τόσο άστοχοι που σκόραραν μόλις 7 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο Έρικσον και Νοκό κράτησαν τη διαφορά σε παρόμοια επίπεδα ενώ η Ζαλγκίρις είχε σε καλή μέρα τον ΛεΝτέι.

Δεν ξέρουμε τι ειπώθηκε στα αποδυτήρια των Λιθουανών στην ανάπαυλα, αλλά βγήκαν αγριεμένοι στο παρκέ και με επιμέρους σκορ 2-14. Χάρη σε αυτό το διάστημα όχι μόνο ισορρόπησαν, αλλά πήραν και το προβάδισμα με 34-40 (26'). Ο Σίκμα όμως «εμφανίστηκε» και με δικούς του πόντους κράτησε την ομάδα του στον πίνακα του σκορ.

Ο Χέρμανσον πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε ξανά τη γερμανική ομάδα σε θέση οδηγού (55-50, 36'). Η Ζαλγκίρις έμοιαζε ανήμπορη να μπει στη διεκδίκηση της νίκης και με το τρίποντο του Γκιεντράιτις ουσιαστικά ολοκληρώθηκε η «σεμνή τελετή» (67-56, 38').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις σούταρε με 8.7% στα τρίποντα, είχε μόλις 8 ασίστ (15 η Άλμπα) κι υπέπεσε σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νιλς Γκίφεϊ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 13 πόντους (2/3δ., 2/2τρ., 3/3β.), 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι ένα κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάρτιν Χέρμανσον με 11 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακό βράδυ οι Νάιτζελ Χέιζ (3/10 σουτ, 0/2β., 2ρ.) ενώ ο Αρτούρας Μιλάκνις είχε 0/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι Γερμανοί ήταν ανώτεροι στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο πήραν και διαφορά ασφαλείας.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τις 7 χαμένες βολές. Η Ζαλγκίρις τα 2/23 τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Νοκό στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-7, 32-26, 47-46, 69-62