Βιλερμπάν - Φενέρ 72-88: «Ξέσπασαν» οι Τούρκοι στη Γαλλία!

Νίκος Καρφής
Η Φενέρ πήρε... ανάσα στη Εuroleague, αφού επικράτησε της Βιλερμπάν με 88-72 στη Γαλλία και ανέβηκε στο 3-7. Κορυφαίος ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Επιτέλους νίκη για τη Φενέρ. Η ομάδα του Ομπράντοβιτς έφυγε με το διπλό από τη Γαλλία, αφού επικράτησε με της Βιλερμπάν.

Κορυφαίος για τους Τούρκους ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ. Ο Σλούκας πρόσθεσε 8 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους Γάλλους ο Λάιτι είχε 18 πόντους.

Το ματς

Bιλερμπάν και Φενέρ απέτυχαν να σκοράρουν στα 2 πρώτα λεπτά, με τον Τζεκίρι να σπάει το ρόδι, κάνοντας το 3-0 στο 3'. Ο Μαχμούτογλου έκανε το 3-8 για την ομάδα του Ομπράντοβιτς. Μετά από ασίστ του Σλούκα, ο Ντατόμε έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (11-17) στο 9'.

Οι Τούρκοι έφεραν τη διαφορά στο +9 (18-27) με το τρίποντο του Μαχμούτογλου, ενώ με τον Στίματς έκανε το 21-33 στο 14'. Η Φενέρ συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ματς και με τον Σλούκα έγραψε το 27-42 στο 17'. Το ημίχρονο έκλεισε στο 36-48. Η Βιλερμπάν είχε 3/13 τρίποντα, ενώ η Φενέρ μέτρησε 5/8.

O Nτίξον έκανε το 48-63 για τη Φενέρ, αλλά ο Νουά με τρίποντο μείωσε σε 52-63 στο 29'. Ο Ντίξον άρχισε να ζεσταίνεται και με τρίποντο έγραψε το 52-67 στο τέλος της περιόδου.

Ο Λάιτι με τρίποντο έκανε το 67-82, 4 λεπτά πριν το τέλος. Το ματς δεν μπορούσε να αλλάξει και η Φενέρ πήρε μια σημαντική νίκη, ανεβαίνοντας στο 3-7.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε 9/13 τρίποντα και 22/37 δίποντα

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Στίματς με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και ο Ντέρικ Ουίλιαμς με 17 και 6 ριμπάουντ

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σλούκας με 8 και 8 ασίστ, αλλά και ο Ντίξον με 13 και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντιό έμεινε στους 0 πόντους

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Στιματς έκανε το 67-84, 3 λεπτά πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς απογειώθηκε για ένα απίθανο κάρφωμα α λα ΝΒΑ!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τα 16 λάθη και η Βιλερμπάν το 19/44 δίποντα και το κακό δεύτερο δεκάλεπτο (20-29).

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 36-48, 52-67, 72-88