Ζαλγκίρις - Ερυθρός Αστέρας 59-61: Απόδραση από το Κάουνας! (pics & vid)

Κάτια Πετροπούλου
Ο Ερυθρός Αστέρας έκανε το comeback στην αναμέτρηση με την Ζαλγκίρις και κατάφερε να φύγει νικητής (69-51) από το Κάουνας! Στο 3-7 Λιθουανοί και Σέρβοι.

Ένα ματς ολίγον τι... ανιαρό, αλλά και «θρίλερ», που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν!

Μετά από τρεις σερί ήττες (όσες είχε και η Ζαλγκίρις μέχρι πριν από το παιχνίδι), οι Σέρβοι έκαναν επιμέρους 2-13 στη δεύτερη περίοδο, για να ξαναμπούν στο ματς και να φύγουν με το «διπλό», το πρώτο τους στη φετινή διοργάνωση.

Τα λάθη της Ζαλγκίρις και η αποσυγκέντρωσή της στοίχισαν στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Γκριγκόνις και Ουλάνοβας είχαν από 11 πόντους και ο Λαντέιλ 10. Συνολικά, οι τρεις τους είχαν 1/9 τρίποντα.

Το ματς

Η Ζαλγκίρις μπήκε στο ματς δείχνοντας να έχει τον έλεγχο (18-11, 8'), αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ. Ο Ερυθρός Αστέρας «δυνάμωσε» στη ρακέτα, άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά (21-16, 10') και στη συνέχεια έκανε επιμέρους 2-13, για να περάσει μπροστά στο σκορ (από 25-18, 13' σε 27-31, 18'), με τον Λαντέιλ να μειώνει στο ημίχρονο (31-33, 20').

Με σερί 7-0 η ομάδα του Κάουνας πέρασε πάλι μπροστά (38-37, 25'), οι Σέρβοι συνέχιζαν να πιέζουν (44-47, 29') και ο ΛεΝτέι έκανε το 46-47 (30') με βολές. Ο Τζένκινς κράτησε μπροστά την ομάδα του (48-53, 34'), ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε (53-53, 35') και το ίδιο έκανε και ο Φαγιέ (58-58, 39'). Ο Μπράουν έβαλε καλάθι για το 58-60, με 15.1'' να απομένουν για το τέλος, ο Ντόμπριτς έκανε φάουλ στον Γκριγκόνις (59-60) και ο Λιθουανός στον Μπάρον (59-61), με τον Λεκαβίτσιους να μην βρίσκει στόχο στην τελευταία επίθεση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Ερυθρός Αστέρας χρειάστηκε το καλάθι του Μπράουν στο τέλος, ενώ πήρε 34 ριμπάουντ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λορένζο Μπράουν έβαλε το καλάθι που κράτησε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα στο τέλος και ολοκλήρωσε το ματς με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μπίλι Μπαρόν μέτρησε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιλάκνις σε 16:37 είχε 1/5 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το επιμέρους 2-13 των Σέρβων στη δεύτερη περίοδο (από 25-18 σε 27-31), το καλάθι του Μπράουν με 15'' να απομένουν για το τέλος (58-60), το φάουλ του Γκριγκόνις στον Μπαρόν (59-61) και το άστοχο σουτ του Λεκαβίτσιους στο τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες τα τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τακουνάκι του Σάρας!

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 31-33, 46-47, 59-61.