Ρεάλ Μαδρίτης - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 97-81: Ασταμάτητη «Βασίλισσα»! (vid)

Η Ρεάλ επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με σκορ 97-81 και σημειώνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στην EuroLeague.

Η «Βασίλισσα» ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της ΤΣΣΚΑ έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του με τη φανέλα της Ρεάλ, έχοντας 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κερδισμένα φάουλ, κανένα λάθος και 33 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης στα 32:11 που έμεινε στο παρκέ.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center αφού ο Γκάμπριελ Ντεκ σκόραρε για το 9-0 στο 2:09. Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε άμεσα, ισοφάρισε σε 11-11 με το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς όμως ο Φακούντο Καμπάτσο σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 14-11 στο 5:44 φτάνοντας τους 7 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 23-19 ενώ η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Γιοχάνες Φόικτμαν, ο οποίος πέτυχε 17 πόντους με 4/6 δίποντα και 3/3 τρίποντα σε αυτό το διάστημα!

Παρ' όλα αυτά, η «Βασίλισσα» άντεξε στην πίεση, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 52-48 με το τρίποντο του Άντονι Ράντολφ και προηγήθηκε για πρώτη φορά με +10 πόντους με τον Κοζέρ (58-48, 23:36)! Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 75-64 για τους «blancos», η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει στο φινάλε μειώνοντας σε 81-75 με τον Μάικ Τζέιμς ωστόσο όμως ο Τόμπκινς ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (88-78) για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που επικράτησε με 97-81.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 52-48, 75-64, 97-81.