Αρμάνι Μιλάνο - Εφές 76-81: Προσωρινά μόνη στην κορυφή η Εφές! (vid)

Η Εφές επικράτησε της Αρμάνι με 76-81 στο Μιλάνο και φιγουράρει προσωρινά στην κορυφή της κατάταξης ενώ εκκρεμεί η αυριανή (22/11) αναμέτρηση της Μπαρτσελόνα με τη Μακάμπι στη Βαρκελώνη.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επιβλήθηκε της Αρμάνι σε ένα κλειστό παιχνίδι και πανηγύρισε την όγδοη νίκη της έπειτα από 10 αγωνιστικές στη regular season, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Σέιν Λάρκιν (17π., 5ασ., 2κλ. σε 30:18)

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Mediolanum Forum, εκεί όπου τα back2back τρίποντα των Μπρουκς και Ρολ έκαναν το 11-9 για την Αρμάνι Μιλάνο που έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 17-16. Ο Άλεκ Πίτερς σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 19-19, οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 6-0 (25-19, 11:35) ωστόσο ο Σέιν Λάρκιν ανέβασε στροφές, κάνοντας το 28-33 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Μάλιστα η Αναντολού Εφές έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 39-41 με τις 2/2 βολές του Ροντρίγκ Μπομπουά.

Εν συνεχεία ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ έφερε το ματς στα ίσα (49-49) και η ομάδα του Εργκίν Αταμάν απάντησε με σερί 8-0 για το 49-57, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο 60-62. Το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ έκανε το 74-77 όμως στην επόμενη επίθεση της Αρμάνι αστόχησε σε μακρινό σουτ στα 28"! Ο Λάρκιν έκανε το 74-79 με 2/2 βολές, κλειδώνοντας τη νίκη για τους Τούρκους που ανέβηκαν στο 8-2 στην κατάταξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και σούταρε 23/24 βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν μέτρησε 17 πόντους με 7/7 βολές, 2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 30:18.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λουίς Σκόλα είχε 1/7 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τίμπορ Πλάις είχε 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Εφές στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 39-41, 60-62, 76-81.