Μπασκόνια - Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-113: Με σπασμένα τα φρένα η ομάδα του Σφαιρόπουλου

Η Μακάμπι (6-2) του Γιάννη Σφαιρόπουλου έπαιξε καταπληκτικό και διέλυσε την Μπασκόνια (3-5) με 83-113.

Η Μακάμπι έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ μία ακόμη βραδιά και πέρασε ξεκούραστα από την έδρα της Μπασκόνια την οποία συνέτριψε με 83-113.

Με τους φιλοξενούμενους να ξεκινούν με 4/6 τρίποντα και με 8 πόντους του Ουίλμπεκιν, η Μακάμπι προηγήθηκε με 18-28 (10΄). Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε στο δεύτερο δεκάλεπτο τον ΝτιΜπαρτολομέο να μπαίνει στην εξίσωση του σκορ ενώ ταυτόχρονα παρέμενε σε ρυθμό ο Ουίλμπεκιν. Η Μπασκόνια έμοιαζε αδύναμη στο παρκέ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και το ημίχρονο έληξε με 32-55.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε το παραμικρό. Η Μακάμπι συνέχισε να παίζει με σπασμένα τα «φρένα» και δεν άφησε τους Βάσκους ούτε καν να σκεφτούν να αντιδράσουν. Τα συνεχόμενα τρίποντα και η απίστευτη ευστοχία πίσω από τα 6,75 της Μακάμπι ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά και το παιχνίδι έληξε με τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία ακόμη επιβλητική νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε 65.1% στα δίποντα, 58.6% (17/29) στα τρίποντα, 12 περισσότερα ριμπάουντ (25-37) και 8 περισσότερες ασίστ (16-24)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν σε 18:51 είχε 20 πόντους (0/2δ., 6/8τρ., 2/2β.), 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολλοί. Ο Μπράιαντ είχε 19 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο ΝτιΜπαρτολομέο 14 πόντους και 6 ασίστ και ο Ντόρσεϊ 12 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ολοι οι Βάσκοι πλην των Σενγκέλια και Γκαρίνο.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Από το πρώτο δεκάλεπτο κρίθηκε ουσιαστικά το ματς αφού η Μακάμπι βρέθηκε με διψήφια διαφορά πόντων.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία της πρώτης περιόδου που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα του Μπλακ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι γηπεδούχοι τα πάντα, οι φιλοξενούμενοι τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 32-55, 58-86, 83-113