Μονακό - Προμηθέας 80-59: Η Βίρτους έστειλε τους Πατρινούς στο Top-16

Ο Προμηθέας Πατρών κατέρρευσε στο Πριγκιπάτο, γνωρίζοντας την ήττα από τη Μονακό με 80-59 όμως προκρίθηκε στο Top-16 του EuroCup χάρη στη νίκη της Βίρτους Μπολόνια επί της Μακάμπι Ρισόν.

Οι Πατρινοί ταξίδεψαν στο Μονακό με τη ψυχολογία στα ύψη έπειτα από την ιστορική νίκη επί του Παναθηναϊκού και την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας όμως οι Μονεγάσκοι προσγείωσαν απότομα την ομάδα του Μάκη Γιατρά.

Ο Προμηθέας περιορίστηκε εξ αρχής σε ρόλο... κομπάρσου, πάλεψε στο δεύτερο ημίχρονο και δέχτηκε τα ευχάριστα νέα από το Ισραήλ, εκεί όπου η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Μακάμπι Ρισόν με 79-85 και προκρίθηκε στο Top-16, παίρνοντας μαζί της τους Πατρινούς από το Group A.

O αγώνας

Η πρώτη περίοδος εξελίχθηκε σε... πανωλεθρία για τον Προμηθέα αφού ο Μάκης Γιατράς είδε την ομάδα του στο -26 έπειτα από 8'! Συγκεκριμένα, ο Ντι Μποστ έκανε το 28-2 με 2/2 βολές απέναντι στους Πατρινούς που άρχισαν τον αγώνα με 0/3 δίποντα, 0/7 τρίποντα και 5 λάθη! Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 33-6 για τους Μονεγάσκους ενώ ο Προμηθέας σκόραρε μόνο με βολές (6/8), έχοντας συνολικά 0/13 σουτ εντός πεδιάς, ήτοι 0/5 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 5 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Ο Κλέμονς ανέβασε τη διαφορά στο +31 κάνοντας το 41-11 με 1/2 βολές κόντρα στον Προμηθέα που είχε μόλις 1/20 σουτ! Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε μόλις το δεύτερο καλάθι των φιλοξενούμενων στον αγώνα, μειώνοντας σε 43-13. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 54-21, με τη Μονακό να επιβάλει απόλυτα τον ρυθμό της και τον Γιατρά να ξεσπά στο timeout του Προμηθέα που έκλεισε το δεύτερο δεκάλεπτο με 3/11 δίποντα και 0/15 τρίποντα!

Εν συνεχεία οι Πατρινοί προσπάθησαν να πιέσουν τη Μονακό στις αρχές της τρίτης περιόδου, βελτιώνοντας την εικόνα τους, κάνοντας επιμέρους σκορ 10-17 και μειώνοντας σε 64-38 στο 30'. Οι 2/2 βολές του Λεωνίδα Κασελάκη έριξαν τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους για πρώτη φορά έπειτα από το πρώτο δεκάλεπτο (69-50, 34:10) κι εν τέλει η Μονακό επικράτησε με σκορ 80-59.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μονακό εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο το τραγικό ξεκίνημα των Πατρινών στον αγώνα, σουτάροντας με 57.1% στο δίποντο (24-42), κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντι Μποστ μέτρησε 16 πόντους με 9/9 βολές, 2/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης σε 26:26.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε πολύ βραδιά οι Πατρινοί, με τον Κρις Μπαμπ να ολοκληρώνει τον αγώνα έχοντας 0/1 τρίποντο και 1 ριμπάουντ σε 14:59.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Κλέμονς βοήθησε τη Μονακό με 15 πόντους, 4 κλεψίματα και 1 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο 33-6

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Προμηθέας την κατάρρευση στο πρώτο ημίχρονο, η Μονακό τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 33-6, 54-21, 64-38, 80-59