Ζενίτ - Χίμκι 73-87: Πήρε τον «εμφύλιο» με Σβεντ & Μπούκερ (vid)

Η Χίμκι συνεχίζει την ανοδική πορεία της στην EuroLeague, επικρατώντας της Ζενίτ με σκορ 73-87 χάρη στο δίδυμο των Σβεντ, Μπούκερ.

Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε τις πέντε νίκες στις πρώτες επτά αγωνιστικές της regular season, υποχρεώνοντας τη Ζενίτ στην τρίτη ήττα της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Sibur Arena, εκεί όπου ο Όστιν Χόλινς σκόραρε για το 23-17 στο 6:30 φτάνοντας τους 11 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η πρώτη περίοδος έληξε στο 28-28 έπειτα από το καλάθι του Ντμίτρι Κβοστόφ πριν αναλάβει δράση ο Αλεξέι Σβεντ, μετατρέποντας το... εύθραυστο 36-37 σε 38-48 στο 17:13, ανεβάζοντας τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για τη Χίμκι που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-52.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 58-60 με τον Γκουστάβο Αγιόν ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 2-8 για το 60-68 στο 30' με το τρίποντο του Γιάνις Τίμα. Η ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις πίεσε στην άμυνα και προηγήθηκε με +15 όταν ο εκπληκτικό Ντέβιν Μπούκερ σκόραρε για το 63-78 φτάνοντας τους 18 πόντους με 6/10 δίποντα ενώ η Χίμκι έφτασε στη νίκη με σκορ 73-87, ανεβαίνοντας στο 5-2 στην κατάταξη και ρίχνοντας τη Ζενίτ στο 2-5.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι σούταρε με 42.9% στο τρίποντο (12/28), μοίρασε 24 ασίστ και υποχρέωσε τη Ζενίτ σε 17 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ντέβιν Μπούκερ (20π., 7ριμπ.) και Αλεξέι Σβεντ (19π., 3/9 τρίπ., 5ασ.) ηγήθηκαν της Χίμκι στη νίκη επί της Ζενίτ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Ρένφρο έμεινε στους 2 πόντους με 1/4 δίποντα σε 18:37.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Γκιλ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 21:56.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Χίμκι στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου/

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζενίτ τα 17 λάθη, η Χίμκι τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 43-52, 60-68, 73-87.