Ρεάλ Μαδρίτης – Άλμπα Βερολίνου 85-71: Επιστροφή στις νίκες για τη «βασίλισσα» (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Ύστερα από τρεις σερί ήττες στην EuroLeague, η Ρεάλ Μαδρίτης «γεύτηκε» και πάλι την χαρά της νίκης κερδίζοντας στην ισπανική πρωτεύουσα την Άλμπα Βερολίνου με 85-71. Εξαιρετικός και πάλι ο 17χρονος Γκαρούμπα!

Μπορεί η Ρεάλ να μην... εντυπωσίασε με την απόδοσή της ωστόσο στο τέλος πήρε αυτό που ήθελε με αποτέλεσμα να βάλει ένα τέλος στο σερί των συνεχόμενων ηττών από Ζάλγκιρις, Εφές και Μπάγερν Μονάχου. Εκείνος που έκλεψε την παράσταση ήταν ο 17χρονος Ουσμάν Γκαρούμπα, ο οποίος στην δεύτερη εμφάνισή του στην διοργάνωση είχε 12 πόντους με 5/5 δίποντα, 2/4 βολές και 3 ριμπάουντ σε 20 λεπτά συμμετοχής!

Οι Μαδριλένοι βρέθηκαν στο 3-3 μετά την 6η αγωνιστική, ενώ η Άλμπα «έπεσε» στο 1-5 δυσκολεύοντας πολύ τα πράγματα ενόψει της συνέχειας. Καλό ματς και από τους Γιουλ (12π., 6ασ.), Ράντολφ (12π., 5ριμπ.) και Ταβάρες (11π.) ενώ ο Καμπάτσο πρόσφερε το... δικό του θέαμα με τις τελικές του πάσες.

Το ματς

Ιδιαίτερα φουριόζα μπήκε η Ρεάλ Μαδρίτης στο παρκέ του «WiZink Center» θέλοντας να ελέγξει τον ρυθμό και να «καθαρίσει» από νωρίς με την υπόθεση της νίκης. Μόλις στο 5' είχε πάρει διαφορά 11 πόντων (16-5) ενώ κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο +14 (28-14) έχοντας γίνει το απόλυτο «αφεντικό» του ματς. Ο Ράντολφ ήταν εκείνος που οδηγούσε την Ρεάλ ενώ ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +16 (30-14) με την έναρξη του β' δεκαλέπτου. Όμως η γερμανική ομάδα δεν είχε πει ακόμα την τελευταία της κουβέντα.

Με αντεπίθεση διαρκείας στηριζόμενη στην καλή της άμυνα και στους Χέρμανσον, Μέισον, μπόρεσε να «ψαλιδίσει» την διαφορά στους τέσσερις πόντους (42-38) έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους 24-12 σε αυτό το διάστημα. Μάλιστα στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το 3ο δεκάλεπτο αφού οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες έμεναν μέσα στο ματς και μάλιστα κοιτούσαν στα μάτια τους Μαδριλένους μέχρι το 28' (56-56). Όμως η Ρεάλ με ένα 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου επανέφερε την διαφορά στο +8 (64-56) όταν ολοκληρώθηκε το γ' δεκάλεπτο. Έκτοτε μπόρεσε να αποκτήσει τον απόλυτο έλεγχο του ματς και να έχει σταθερά την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Είχε η Ρεάλ 8 ασίστ περισσότερες (22-14) και το κυριότερο; Εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα με 69% (22/32)!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ράντολφ και Γιουλ είχαν από 12 πόντους με τον Ταβάρες να είναι κομβικός με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουσμάν Γκαρούμπα είχε 12 πόντους με 5/5 δίποντα και 2/4 βολές.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Εκτός... αγώνα ο Γιόνας Μάτισεκ στα 20 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 8-0 στο τελευταίο δίλεπτο της 3ης περιόδου με το οποίο η Ρεάλ μετέτρεψε το 56-56 σε 64-56!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το φοβερό alley oop κάρφωμα του Γκαρούμπα λίγο πριν από το τέλος του ματς ύστερα από την υποδειγματική ασίστ του Φακούντο Καμπάτσο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: H Ρεάλ το 69% στις βολές, ενώ η Άλμπα τα 19 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-38, 64-56, 85-71