Βαλένθια - Βιλερμπάν 81-72: Πρώτη νίκη για τους Ισπανούς

Νίκος Καρφής
Η Βαλένθια (1-5) πήρε την πρώτη της νίκη στη Euroleague, αφού επικράτησε με 81-72 της Βιλερμπάν (3-3). Κορυφαίος ο Ντούμπλιεβιτς.

Έπρεπε να φτάσουμε στην 6η αγωνιστική για να κάνει τη νίκη της η Βαλένθια.

Οι Ισπανοί επικράτησαν με 81-72 της Βιλερμπάν και πήγαν στο 1-5. Στον αντίποδα οι Γάλλοι έπεσαν στο 3-3.

Για τους νικητές 13 είχε ο Ντούμπλιεβιτς και για τους ηττημένους στους 20 σταμάτησε ο Ζαν-Σαρλς.

Το ματς

Με το τρίποντο του Λόιντ η Βαλένθια έγραψε το 8-3 στο 4', αλλά η Βιλερμπάν απάντησε γρήγορα, παίρνοντας το προβάδισμα χάρη στον Ντιό για το 8-10. Κανείς δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά, με τον Νουά να διαμορφώνει το αποτέλεσμα δεκαλέπτου (16-18).

Με το καλάθι του Μότουμ στα μέσα της 2ης περιόδου, οι νυχτερίδες πέρασαν μπροστά με 25-22. Οι Γάλλοι δεν άφησαν τους γηπεδούχους να πάρουν διαφορά και μάλιστα επανέλαβαν ότι έκαναν στο πρώτο δεκάλεπτο. Σκόραραν με τον Ντιό (2 βολές) και πήγαν με το 35-36 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα. H Bαλένθια σούταρε με 5/10 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ η ομάδα του Μάρκοβιτς είχαν 2/8.

Ο Βίβες έκανε το 44-41 στα μέσα του δεκαλέπτου. Η διαφορά πήγε στους 5 (52-47) με 2 εύστοχες βολές του Κολόμ. Ο Ντιό μείωσε στο καλάθι (54-52), 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά ο Ντούμπλιεβιτς απάντησε για το 56-52.

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο 4ο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 10 (70-60) χάρη στο καλάθι του Λαμπεϊρί. Οι γηπεδούχοι έλεγξαν το ματς και έφτασαν στην πρώτη φετινή νίκη τους στη Εuroleague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια μοίρασε 21 ασίστ αντί 15 της Βιλερμπάν, πήρε παραπάνω ριμπάουντ (30 αντί 23), ενώ ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούμπλιεβιτς είχε 13 πόντους και 8 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κίνο Κολόμ μέτρησε 9 πόντους και 6 ασίστ, όντας πολύτιμος όσο έπαιξε.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λάιτι έμεινε χαμηλά στους 2 πόντους και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 2 βολές του Βίβες που έκαναν το 79-72, 27 δευτερόλεπτα για το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια τίποτα, ενώ οι Γάλλοι το 8/26 τρίποντα και τα 10 λάθη.

Τα δεκαλέπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72