Αλμπα - Αρμάνι 78-81: Ακάθεκτη η Αρμάνι

Η Αρμάνι (4-1) συνέχισε την καλή της πορεία στην Euroleague επικρατώντας της Αλμπα (1-4) με 78-81.

Η Αρμάνι πήρε μία ακόμη νίκη στη φετινή Euroleague αφού επικράτησε στο Βερολίνο της Άλμπα με 78-81.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκαν γρήγορα στο 0-5, ωστόσο οι γηπεδούχο αντέδρασαν άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Γκεντράιτις ανέκτησαν τα ηνία στο σκορ (18-14, 9').

Στην δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες διεκδικούσαν το όσκαρ αστοχίας ή βιαστικής επιλογής με αποτέλεσμα να μη μπαίνει η μπάλα στο καλάθι (23-19, 15').

Η Αρμάνι άλλαξε εντελώς την εικόνα της όταν βγήκε από τα αποδυτήρια, ακούμπησε τη μπάλα περισσότερο στους ψηλούς της κάτι το οποίο της επέτρεψε να ανακτήσει το προβάδισμα. Με τον Σκόλα να μην έχει αντίπαλο μπήκε στην τελευταία περίοδο προηγούμενη με 50-53. Οι παίκτες του Μεσίνα με σοβαρότητα και όπλο την ποιότητα που διαθέτουν στο ρόστερ τους κατάφεραν να ανταποκριθούν στην πίεση της Άλμπα (61-69, 37'). Ο Νέντοβιτς που έπαιξε για πρώτη φορά φέτος ήταν καθοριστικός σε κρίσιμα σημεία της τελευταίας περιόδου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε 44% στα τρίποντα, είχε 17/18 βολές και 16 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούις Σκόλα σε 19:21 είχε 14 πόντους (5/7δ., 0/1τρ., 4/4β.), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλός στην επιστροφή του μετά από καιρό, ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 12 πόντους.

Βοήθησε πάρα πολύ ω συνήθως ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ με 17 πόντους (6/6 βολές στα τελευταία 15΄΄), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρτιν Χέρμανσον τελείωσε με 2/10 σουτ σε 23 λεπτά, βοηθώντας μόνο στη δημιουργία (5ασίστ).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Άλμπα στο τέλος μείωσε στο καλάθι, αλλά ο Ροντρίγκεθ ήταν ψύχραιμος στις βολές και δεν έδωσε δικαιώματα στον αντίπαλο

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η συνεργασία Σίκα με Ενοκό για το κάρφωμα του σέντερ των Γερμανών.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Άλμπα τα 9/28 δίποντα. Η Αρμάνι τα 19 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-26, 50-53, 78-81