Ρεάλ Μαδρίτης - Μακάμπι 86-85: Ο Κάρολ ξέρανε με τρίποντο τους Ισραηλινούς!

Η Μακάμπι βρέθηκε κοντά σε ένα σπουδαίο «διπλό» στη Μαδρίτης όμως ο Τζέισι Κάρολ σκόραρε για τρεις στα 2.4" για το φινάλε και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ με σκορ 86-85!

Ο Κάρολ είχε τον τελευταίο λόγο στον αγώνα με τη Μακάμπι. Πέρασε ως αλλαγή στα 10" για το τέλος στη θέση του Τέιλορ, πήρε την ασίστ από τον Γιουλ και ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75, σφραγίζοντας τη δεύτερη νίκη των Μαδριλένων στη regular season και ρίχνοντας την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στο 0/2.

Ο αγώνας

Ο Σκότι Ουίλμπεκιν κουβάλησε επιθετικά τη Μακάμπι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, σκοράροντας για το 3-7 στο 2:51 και φτάνοντας τους 5 πόντους με 2/2 βολές και 1/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα. Ο Άντονι Ράντολφ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεάλ (10-9), ο Τζέφερι Τέιλορ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-15 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-22 με τις βολές του Τζόρνταν Μίκι. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρήκε ρυθμό στην επίθεση, ο Σέρχιο Γιούλ ανέβασε τη διαφορά στο +8 στα μέσα της τρίτης περιόδου (40-32, 24:51) και η «Βασίλισσα» πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 50-44, έχοντας ως MVP τον Μίκι (12π., 3/3 δίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ)!

Παρ' όλα αυτά, η Μακάμπι μπήκε με το γκάζι πατημένο στο δεύτερο ημίχρονο, έτρεξε σερί 12-0 και προηγήθηκε με 50-56 με το τρίποντο του Τζον Ντιμπαρτολομένο στο 23:49! Η αντίδραση της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν άμεση, ο Φακούντο Καμπάτσο έδωσε λύσεις στην επίθεση κάνοντας το 65-60 ωστόσο η Μακάμπι ισοφάρισε σε 65-65 στο 30' με τον Κοέν, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη συνέχεια. Ο Ουίλμπεκιν πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 75-77, ο Γκάμπριελ Ντεκ έφερε το ματς στα ίσα στο 1:52 για το φινάλε (81-81) και ο Μίκι ισοφάρισε εκ νέου για το 83-83 στα 27"! Ο Ουίλμπεκιν σκόραρε με floater μπροστά στον Τζόρνταν Μίκι για το 83-85 όμως ο Κάρολ σκόραρε για τρεις στα 2.4" και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε 14 επιθετικά ριμπάουντ, είχε πολυφωνία στην επίθεση και μοίρασε 18 ασίστ αντί 9 της Μακάμπι.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζόρνταν Μίκι έκανε νταμπλ - νταμπλ με 16 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Τζέισι Κάρολ τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους και 4/7 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κουίνσι Έισι έμεινε στους 3 πόντους με 1/3 σουτ εντός πεδιάς σε 22:22.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Ράντολφ είχε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα σε 25:17.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η άμεση αντίδραση της Ρεάλ κάθε φορά που η Μακάμπι ισοφάριζε ή έπαιρνε κεφάλι στο σκορ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα «νεκρά» διαστήματα, η Μακάμπι ότι έδωσε 14 επιθετικά ριμπάουντ στους γηπεδούχους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Κάρoλ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 50-44, 65-65, 86-85.