Ρεάλ Μαδρίτης - Φενέρμπαχτσε 81-77: Πήρε τη ματσάρα η «Βασίλισσα»! (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις της στην EuroLeague 2019/20, επικρατώντας της Φενέρμπαχτσε με σκορ 81-77 στο WiZink Center.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ενώ το τρίποντο του Καμπάτσο ανέβασε τη διαφορά στο +12 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (67-55, 30:21). Η Φενέρ αντέδρασε κι έφερε το ματς στα ίσα στα 3:25 για το φινάλε (73-73) όμως η «Βασίλισσα» αποκατέστησε την... τάξη και κατέκτησε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνα της και προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με +15 όταν ο εξαιρετικός Τζέφερι Τέιλορ σκόραρε για το 19-4 στο 5:43 κι έφτασε τους 12 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα! Μάλιστα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο WiZink Center στο υπέρ της 30-21 έχοντας 4/4 βολές, 7/10 δίποντα και 4/6 τρίποντα ενώ μοίρασε 9 ασίστ αντί 4 της Φενέρμπαχτσε και υποχρέωσε τους φιλοξενούμενους σε 7 λάθη, κάνοντας μόλις 1! Εν συνεχεία η Φενέρ βελτίωσε την άμυνα της, πήρε πόντους στην επίθεση από το δίδυμο των Ντε Κολό, Ουίλιαμς και μείωσε σε 39-38 στα 2:53 για το ημίχρονο όμως η «Βασίλισσα» άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-42, σουτάροντας με 42% πίσω από τα 6μ.75 (5/12).

Ακολούθως ο Μαχμούτογλου έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στη Φενέρμπαχτσε (43-44) όμως η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 11-1 και ο Ράντολφ σκόραρε για τρεις κάνοντας το 54-44 στο 24:41 για τους Μαδριλένους που προηγήθηκαν με 64-55 στο 30'. Το τρίποντο του Καμπάτσο ανέβασε τη διαφορά στο +12 (67-55, 30:21) όμως η τουρκική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία λέξη της και με μπροστάρη τον Νίκολα Κάλινιτς έφερε το ματς στα ίσα (73-73) στα 3:25 για το τέλος! Ο Τέιλορ σκόραρε για το +4 (79-75) στο 39' για τη Ρεάλ που κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε κι άρχισε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στην EuroLeague, επικρατώντας με 81-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 45.8% στο τρίποντο και μοίρασε 23 ασίστ αντί 12 της Φενέρ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέφερι Τέιλορ ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Ρεάλ, έχοντας 19 πόντους με 5/5 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε 33:13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζίτζι Ντατόμε αγωνίστηκε μόλις 8:46, έχοντας 0/1 δίποντο και 1 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρούντι Φερνάντεθ τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους 4, ασίστ και 3 ριμπάουντ σε 25:26.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Ρεάλ στα τελευταία 3 λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ την απόδοση της στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ τα νεκρά διαστήματα που έβαλαν ξανά τους Τούρκους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 30-21, 43-42, 64-55, 81-77.