Game 5 Αναντολού Εφές - Μπαρτσελόνα 80-71: Τα τρίποντα έστειλαν την Εφές στo Final 4! (vid)

Η Αναντολού Εφές θα βρεθεί για 3η φορά στην ιστορία της στο Final Four της Euroleague καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 80-71, επικράτησε 3-2 στη σειρά και φυσικά θα συνεχίσει να ζει το όνειρό της στη Βιτόρια.

Με δέκα εύστοχα τρίποντα και ποσοστό άνω του 80% στα δίποντα… δεν έχασε κανείς κι αυτό αποδείχθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Η Μπαρτσελόνα άρχισε εντυπωσιακά το παιχνίδι (8-14), είχε 9/12 σουτ έπειτα από περίπου οκτώ αγωνιστικά λεπτά (19-24), αλλά η Αναντολού Εφές κατάφερε να διατηρήσει την επίθεσή της σε υψηλά επίπεδα. Και κυρίως τα ποσοστά της καθώς μετά τα 5/11 τρίποντα της πρώτης περιόδου (23-28, 10’) δεν άφησε την Μπαρτσελόνα να δημιουργήσει προϋποθέσεις νίκης.

Όπως συνηθίζει από το ξεκίνημα της φετινής Euroleague, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βασίστηκε στην ευστοχία της στο μακρινό σουτ (5/8 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο), πήρε πόντους από τον Σέιν Λάρκιν, «πάτησε» και στην εντυπωσιακή εμφάνιση του Βασίλιε Μίσιτς. Πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (40-39) περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και προηγήθηκε με 47-42 στην ανάπαυλα. Συνολικά στο πρώτο ημίχρονο, η Εφές είχε 10/19 τρίποντα και 6/7 δίποντα. Σε επίπεδο ευστοχίας, η Μπαρτσελόνα δεν πήγε πίσω με 5/9 τρίποντα και 13/22 δίποντα, αλλά δεν είχε την ακρίβεια (στην εκτέλεση) των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες δεν είναι τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι έπρεπε από πέντε λεπτά το σκορ ήταν 49-46. Εκεί, η Αναντολού Εφές βρήκε τα μακρινά σουτ από τους Λάρκιν, Μοερμάν, αλλά η προσπάθειά της να ξεφύγει στο σκορ (57-50, 27’), σταμάτησε δια χειρός Χανγκά. Οι πέντε διαδοχικοί πόντοι του τελευταίου, κράτησε την Μπαρτσελόνα (58-57, 29’) και στο τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 61-57.

Η Εφές άρχισε στην τελευταία περίοδο με δύο ακόμη μακρινά σουτ, ξέφυγε με διαφορά δέκα πόντων (67-57, 32’) για πρώτη φορά στο παιχνίδι, προσθέτοντας πίεση στο μυαλό των Καταλανών. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και δεν πτοήθηκαν από ένα μεγάλο σουτ του Μπομπουά (73-63, 36’) καθώς μείωσαν σε 73-68 (38’) αλλά και σε 75-71(39’) αλλά το λάθος του Σίνγκλετον και το τρίποντο του Μοερμάν (78-71) έστειλαν την Εφές στο FinalFour της Βιτόρια

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Γιατί με 17 εύστοχα τρίποντα δεν έχασε κανείς. Τόσα έβαλε η Αναντολού Εφές, κάθε φορά που ένιωθε πίεση, το μακρινό σουτ ήταν το στήριγμά της.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Η τετράδα των Λάρκιν, Μίτσιτς, Αντερσον και Αντριάν Μοερμάν παρείχε ασφάλεια στην Αναντολού Εφές, ειδικά ο τελευταίος που έβαλε και το μεγαλύτερο καλάθι στον αγώνα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράιαντ Ντάνστον γιατί μάζεψε ριμπάουντ, κυρίως όμως έκανε το κλέψιμο του αγώνα δύο λεπτά πριν το τέλος, έβαλε και τις βολές στο φάουλ που κέρδισε.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν δεν πρόσφερε τίποτε στα περίπου 13 λεπτά συμμετοχής της. «Αόρατος» ήταν ο Κλαβέρ για την Μπαρτσελόνα αλλά τα μοιραία λάθη έγιναν από Πάνγκος, Σίνγκλετον.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το λάθος του Κρις Σίνγκλετον με το σκορ στο 75-71 45’’ πριν το τέλος. Εκεί η Μπαρτσελόνα έχασε κάθε ελπίδα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ με συνέπεια να δυσκολέψει τη ζωή της. Η Μπαρτσελόνα άφηνε… λάθος παίκτες ελεύθερους έξω από τα 6.75.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εύστοχο σουτ τριών πόντων του Αντριάν Μοερμάν 29’’ πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71