Αναντολού Εφές - Αρμάνι Μιλάνο 101-95

Κάτια Πετροπούλου
Η Αρμάνι Μιλάνο (14-16) πάλεψε ως το τέλος κόντρα στην Αναντολού Εφές (20-10), αλλά οι γηπεδούχοι υπερασπίστηκαν την έδρα τους (101-95) κι οδήγησαν τους αντιπάλους τους στον αποκλεισμό από τα playoffs.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι βρέθηκε μπροστά στο ημίχρονο (42-53, 20') και έφτασε ακόμα και στο +13 (48-61, 23'), αλλά η Εφές έκανε την αντεπίθεσή της και πήρε τελικά τη νίκη, βάζοντας οριστικά τέλος στις όποιες ελπίδες των Ιταλών για πρόκριση.

Ο Τζέιμς μέτρησε 17 πόντους, ο Νέντοβιτς 16 και οι Μίτσοφ και Κουζμίνσκας από 14.

Το ματς

Το ματς παιζόταν επί... ίσοις όροις στα πρώτα του λεπτά (10-10, 5') , με την Εφές να παίρνει μικρή διαφορά στο δεκάλεπτο (24-20). Νάναλι, Νέντοβιτς, Όμιτς και Τζέιμς έκαναν μικρά σερί για την Αρμάνι, η οποία πήρε διαφορά (33-42, 17') και την κράτησε στο ημίχρονο, με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να βάζει τρίποντο από τα 9 μέτρα στη λήξη (42-53, 20').

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Μιλάνο έφτασε και στο +13 (48-61, 23'), αλλά οι Μπομπουά και Σίμον έκαναν ένα εκπληκτικό σερί 12-0 για να μειώσει η Εφές (60-61, 25') και να προηγηθεί στο τέλος (74-69, 30'). Η Εφές έφτασε επίσης στο +9 (82-73, 33'), αλλά οι Ιταλοί επέστρεψαν, με τον Τζέιμς να μειώνει σε 86-84 (36'). Σε εκείνο το σημείο, ο Λάρκιν έβαλε... τετράποντο (90-84, 37'), αφού ο Τζέιμς του έκανε φάουλ. Ο Μίτσοφ μείωσε (90-88), αλλά ο Λάρκιν εκτέλεσε ξανά (95-88), με τον Μίτσιτς να επισφραγίζει το τελικό 101-95 με 2/2 βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε καλύτερο ποσοστό στα τρίποντα (50%), μοίρασε 22 ασίστ και πήρε 15 πόντους από τα 8 λάθη της Αρμάνι.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Μίτσιτς (18π., 8ασ., 2κλ.) και Μοερμάν (13π., 8ρ., 3ασ.) ηγήθηκαν της Εφές.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μπομπουά (14π.), Σίμον (14π.) και Λάρκιν (12π.) συνέβαλαν σημαντικά στη νίκη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μπρουκς και Τζερέλς δεν προσέφεραν πολλά.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το φάουλ του Τζέιμς στο τρίποντο του Λάρκιν που έκανε το σκορ 90-84 από 86-84 έγινε σε κρίσιμο σημείο κι έδωσε σημαντικό προβάδισμα στην Εφές.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές τα ριμπάουντ, η Αρμάνι την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο του Τζέιμς από τα 9 μέτρα!

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 42-53, 74-69, 101-95.