Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 92-89

Ο Μάικ Τζέιμς (35π.) ήταν συγκλονιστικός, η Αρμάνι Μιλάνο (14-13) προηγήθηκε με +18 στο 21' όμως η Ρεάλ Μαδρίτης (21-6) ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι επικράτησε με 92-89.

Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε 17 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο όπου η Αρμάνι προηγήθηκε με 19-33, ολοκλήρωσε το ματς με 35 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ όμως οι προσπάθειές του δεν ήταν αρκετές για το Μιλάνο στο WiZink Center, εκεί όπου ο Φελίπε Ρέγιες έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών στην ιστορία της EuroLeague.

Ο αγώνας

Η Αρμάνι Μιλάνο αιφνιδίασε τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο WiZink Center, εκεί όπου ο Τζέιμς Νάναλι σκόραρε για το 13-20 δίνοντας την σκυτάλη στον Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος, κάνοντας το 18-30 στο 8'59" και φτάνοντας τους 17 πόντους σε αυτό το διάστημα με 3/3 βολές, 4/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα! Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι προηγήθηκε με 19-33 κι εν συνεχεία ο Νάναλι εκτόξευσε τη διαφορά στο +18 (19-37, 20'31")! Η Ρεάλ προσπάθησε να βρει λύσεις πίσω από τα 6μ.75, μείωσε σε 44-49 με τον Φακούντο Καμπάτσο όμως η Αρμάνι Άντεξε στην πίεση και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 50-56! Οι Μαδριλένοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άντονι Ράντολφ έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (64-63) ωστόσο ο Νάναιλι ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις για το 74-75 στο 30'. Η Ρεάλ ανέκτησε το προβάδισμα (92-84, 37'43") και οι αναπάντητοι πόντοι των Νάναλι, Τζέιμς έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (92-89)! Μπρουκς, Νάναλι και Ταρτσέφσκι αστόχησαν σε τρίποντο και η Ρεάλ έφτασε στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέβασε 39 ριμπάουντ -13 επιθετικά ενώ είχε 18 ασίστ - 6 λάθη

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Ταβάρες (9π., 9ριμπ.), Ράντολφ (13π.) και Αγιόν (11π., 10ριμπ.) ηγήθηκαν της Ρεάλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κέρτις Τζέρελς είχε 0/1 δίποντο και 0/2 τρίποντα στα 8:37 που αγωνίστηκε.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση της Ρεάλ στην τρίτη περίοδο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ την απόδοση της στο πρώτο δεκάλεπτο, η Αρμάνι τις κακές επιλογές στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 19-33, 50-56, 74-75, 92-89.