Μπαρτσελόνα - Γκραν Κανάρια 93-64

Η Μπαρτσελόνα (16-11) σκόρπισε την Γκραν Κανάρια (7-20) με σκορ 93-64 κι ολοκλήρωσε τον αγώνα με 19/28 τρίποντα!

Το... παραλήρημα των Καταλανών πίσω από τα 6μ.75 έφτανε και περίσσευε για την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς που έκανε επιμέρους σκορ 55-29 στο β' ημίχρονο κι έφτασε στην εύκολη νίκη επί της Γκραν Κανάρια, παραμένοντας σε απόσταση μιας νίκης από την τέταρτη Εφές.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana, εκεί όπου ο Τζέικομπ Ουίλεϊ σκόραρε για το 19-17 στο 8'46" κι έφτασε τους 7 πόντους με 3/4 δίποντα σε αυτό το διάστημα ενώ η Μπαρτσελόνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 22-19. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με +9 με τις βολές του Πιέρ Οριόλα (30-21), η Γκραν Κανάρια πίεσε με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι (38-35) και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 38-35. Οι νησιώτες κράτησαν επαφή με το σκορ ως τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (46-44, 23'28") πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα. Ο Οριόλα έκανε το 56-46 από τη γραμμή των βολών και η κυπελλούχος Ισπανίας προηγήθηκε με 63-46. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Ρίμπας σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 84-53 και οι «μπλαουγκράνα» έφτασαν στη νίκη με 93-64.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 67.9% πίσω από τα 6μ.75 (19/28) κι έκανε επιμέρους σκορ 55-29 στο β' ημίχρονο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κέβιν Πάνγκος ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα έχοντας 19 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κλέβιν Χάνα της Γκραν Κανάρια είχε 0/3 σουτ εντός πεδιάς και 4 λάθη σε 20:32.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κάιλ Κούριτς πρόσθεσε 14 πόντους με 4/4 τρίποντα.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-35, 63-46, 93-64