Αναντολού Εφές - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 78-80

Εφές και ΤΣΣΚΑ έδωσαν... ματσάρα στην Τουρκία, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, όμως, ήταν αυτή που πανηγύρισε στο τέλος (78-80), με τον Χίγκινς να σκοράρει τους 8 τελευταίους πόντους.

Η τούρκικη ομάδα αναμετρήθηκε με την ρώσικη μέχρι... τελικής πτώσης, αλλά η κόρνα της λήξης βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους, που ανέβηκαν στο 21-6. Στο 17-10 και την τέταρτη θέση έμεινε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν.

Η «αρκούδα» βρέθηκε και στο +11 (40-51, 25'), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και προσπάθησαν για την ανατροπή. Όλα, ωστόσο, κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τον Κόρι Χίγκινς να περνά τους αντιπάλους του και να σκοράρει το νικητήριο καλάθι, 2'' πριν το φινάλε.

Ο Μπράιαντ Ντάνστον ξεχώρισε με 19 πόντους και 9 ριμπάουντ, αλλά στα τελευταία 2'' έκανε λάθος, ο Ουίλ Κλάιμπερν έκλεψε και όλα τελείωσαν. Ο Κρούνοσλαβ Σίμον είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Εφές ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς, κάνοντας σερί 7-0 (2') και με σκορ από την περιφέρεια (14-9, 6') και τον Ντάνστον σε τρομερό mode, έμεινε μπροστά στο δεκάλεπτο (20-15, 10'). Η ΤΣΣΚΑ, όμως, σήμανε... αντεπίθεση, και παρά την αστοχία της (0/7τρ.), βελτιώθηκε στην άμυνα και πήρε πόντους στη ρακέτα. Μόλις ο Μπομπουά έκανε με τρίποντο το 28-23 (13'), οι Ρώσοι απάντησαν με επιμέρους 3-17 (31-40, 19') με πρωταγωνιστή τον Χάινς. Η Εφές, πάντως, μείωσε σε 35-40 στο ημίχρονο, με καλάθι του Ντάνστον και κάρφωμα του Πλάις στη λήξη της δεύτερης περιόδου.

Μότουμ και Σίμον μείωσαν σε 40-42 (22'), αλλά η ΤΣΣΚΑ έκανε νέο σερί, και με τους ψηλούς της (Χάινς, Μπολομπόι, Κουρμπάνοφ) και τον Χίγκινς να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο, έφτασε σε διψήφια διαφορά (40-51, 25'). Με βοήθειες του Λάρκιν, όμως, η Εφές πλησίασε σε 58-61 στο 30'.

Ο Αμερικανός γκαρντ ισοφάρισε (63-63, 32'), αλλά Πίτερς και Κλάιμπερν άνοιξαν πάλι την διαφορά (63-72, 34'). Μότουμ και Λάρκιν «εκτέλεσαν» για το 69-72 (35'), με τον Μίτσιτς να μειώνει στον πόντο (73-74, 37'). Ο Σίμον έφερε το ματς στα ίσια πάλι (76-76, 39'), ο Χίγκινς ευστόχησε από την γωνία (76-78), ο Ντάνστον έβαλε διπλό... στοπ στον Κλάιμπερν και ο Κροάτης παίκτης της Εφές έκανε το 78-78 με 2/2 βολές. Ο Χίγκινς με ατομική προσπάθεια, πέρασε τους Άντερσον και Πλάις και σκόραρε για το τελικό 78-80.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε πολύ καλύτερο ποσοστό στα δίποντα (48.6% - 70.5%), ενώ ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρι Χίγκινς αποδείχθηκε η... σταθερά της ΤΣΣΚΑ σε ακόμα ένα ματς. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, σκόραρε τους τελευταίους 8 κι έβαλε και το νικητήριο, ενώ έδωσε και 5 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Χάινς (15π., 3ρ., 3τ.) και Κλάιμπερν (10π., 8ρ.) βοήθησαν σημαντι8κά.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Πλάις και Μοερμάν δεν βοήθησαν πολύ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 73-76, ο Μίτσιτς έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, κάτι που το έκανε λίγο αργότερα ο Σίμον. Ο Χίγκινς έκανε το 76-78, στην συνέχεια αστόχησε και ο Λάρκιν, με τον Ντάνστον να σταματά την προσπάθεια του Κλάιμπερν δύο φορές στην άλλη άκρη του παρκέ. Ο Σίμον έκανε το 78-78 με 2/2 βολές και μετά το τάιμ άουτ, ο Χίγκινς με 5'' στην διάθεσή του, έτρεξε στο καλάθι, πέρασε τους Πλάις και Άντερσον και σκόραρε για το 78-80. Στα τελευταία 2'', ο Ντάνστον έκανε λάθος, ο Κλάιμπερν έκλεψε και η ΤΣΣΚΑ πήρε τη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές την ήττα και το ποσοστό στα δίποντα και η ΤΣΣΚΑ τα τρίποντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το νικητήριο του Χίγκινς!

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 35-40, 58-61, 78-80.