ΤΣΣΚΑ-Γκραν Κανάρια 107-85 (vid)

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στη Γκραν Κανάρια, αφού επικράτησε με 107-85 για την 23η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκε στο 18-5. Πρώτος σκόρερ ο Σέρχιο με 18 πόντους.

Άνετα... καθάρισε το ματς με τη Γκραν Κανάρια η ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Ιτούδη νίκησε με 107-85 και ανέβηκε στο 18-5. Από την άλλη οι Ισπανοί έπεσαν στο 6-17.

Για τους νικητές ο Σέρχιο ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους, ενώ στον αντίποδα 13 είχε ο Έρικσον.

Το ματς

Η Γκραν Κανάρια κατάφερε να προηγηθεί με 2-7 χάρη στο καλάθι του Χάνα στο 2', όμως η ΤΣΣΚΑ ισοφάρισε γρήγορα με τον Σέρχιο σε 7-7. H ομάδα του Ιτούδη κατάφερε να πάρει προβάδισμα 7 πόντων (27-20) με το καλάθι του Χάινς. O Kλάιμπερν διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου, δίνοντας αέρα 9 πόντων στους Ρώσους.

H ΤΣΣΚΑ πάτησε γκάζι και με τον Χάινς εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (33-20). Οι Ρώσοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το ματς και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ στο 56-42, αφού ο Πίτερς σκόραρε στην τελευταία φάση. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν 3/5 τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι μέτρησαν 7/16.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Θάντερ δεν σκόραρε για το 69-50 στο 25'. Το σύνολο του Ιτούδη δεν είχε κανένα πρόβλημα μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου και έτσι ο Χάκετ βρήκε στόχο για το 81-59.

To... νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ΤΣΣΚΑ, η οποία είδε την διαφορά να πέφτει στους 17 (88-71) με 5 σερί πόντους του Τιλί. Oι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 107-85.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ είχε 34/45 δίποντα, μάζεψε περισσότερα ριμπάουντ (26 αντί 16) και καθάρισε τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέρχιο είχε 18 πόντους με 8 ασίστ, ενώ ο Κλάιμπερν μέτρησε 17 με 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζος Μαγκέτι είχε μόλις 4 πόντους σε 20 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η ΤΣΣΚΑ έκλεισε το τριτο δεκάλεπτο στο 83-64 και δεν υπήρχε τρόπος να επιστρέψει η Γκραν Κανάρια.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Καλό ματς έκαναν και οι Πίτερς με 15 πόντους, αλλά και Ούκχοφ με 12.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η no-look ασίστ του Σέρχιο.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τίποτα, ενώ η Γκραν Κανάρια το 20/36 δίποντα και την αδυναμία στον τομέα των ριμπάουντ (μόλις 16).

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 56-42, 83-64, 107-85