Μπαρτσελόνα - Ζαλγκίρις 78-72

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ζαλγκίρις με 78-72 στο Palau Blaugrana και σε συνδυασμό με την ήττα του Ολυμπιακού από τη Μακάμπι φιγουράρει μόνη στην πέμπτη θέση της κατάταξης, μια νίκη πίσω από την τέταρτη Εφές.

Οι Λιθουανοί ζόρισαν την Μπαρτσελόνα όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς πέτυχε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της -έκτη στις τελευταίες οκτώ αναμετρήσεις στη regular season και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Ολυμπιακού στο Τελ Αβίβ, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων κόντρα στη Ζαλγκίρις.

Ο αγώνας
Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στο Palau Blaugrana ενώ ο Άντε Τόμιτς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα σκοράροντας για το 18-16 στο 7:17 και φτάνοντας τους 9 πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο Κέβιν Σεραφέν έδωσε λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων που έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-20 και στη συνέχεια ο Τόμιτς ανέβασε τη διαφορά στο +9, σκοράροντας για το 45-36 στα 37" για το ημίχρονο. Η αντίδραση της Ζαλγκίρις Κάουνας ήλθε στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε επιμέρους σκορ 15-24 και προηγήθηκε με 60-62 στο 30' με το καλάθι του Άαρον Ουάιτ. Ο Νέιτ Ουόλτερς έκανε το 63-64 στο 32' όμως η Μπαρτσελόνα ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα (73-68, στο 37'43"), άντεξε στην πίεση των Λιθουανών κι έφτασε στη νίκη με σκορ 78-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα κατέβασε 35 ριμπάουντ αντί 27 της Ζαλγκίρις και είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντε Τόμιτς μέτρησε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κερδισμένα φάουλ σε 18:40.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λέο Βέστερμαν είχε 0/1 τρίποντο σε 11:43.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πιέρ Οριόλα βοήθησε την Μπαρτσελόνα με 10 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 21:24.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Μπαρτσελόνα στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 45-38, 60-62, 78-72.