Γκραν Κανάρια - Αρμάνι Μιλάνο 104-106

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Αρμάνι Μιλάνο (10-11) επικράτησε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι της Γκραν Κανάρια (6-15) με 104-106 στην παράταση όμως έχασε τον Αρτούρας Γκουντάιτις με τραυματισμό στο αριστερό γόνατο.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι πέρασε νικηφόρα από την Gran Canaria Arena στο ντεμπούτο του Τζέιμς Νάναλι και ισοβαθμεί με την Μπασκόνια στην 8η θέση της κατάταξης όμως η σκέψη όλων είναι στον Αρτούρας Γκουντάιτις, ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 7:41 αφού χτύπησε στο αριστερό γόνατο.

Ο αγώνας

Ο Μάικ Τζέιμς κουβάλησε επιθετικά την Αρμάνι Μιλάνο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Γκραν Κανάρια, κάνοντας το 9-19 στο 6'11" και φτάνοντας τους 12 πόντους σε αυτό το διάστημα. Παρ΄όλα αυτά η Γκραν κανάρια αντέδρασε άμεσα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 28-27. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Αρμάνι μείωσε σε 42-39 όμως οι Ισπανοί έκαναν σερί 4-0 και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-39.

Ο Τσάβι Ραμπασέδα ευστόχησε σε προσπάθεια για τρεις κι έκανε το 50-42, η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με +9 (64-55) με το καλάθι του Άλμπερτ Όλιβερ και η Αρμάνι απάντησε με σερί 10-0 για το 64-65 στο 27'39"! Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι προηγήθηκε με 78-83 με τον Νάναλι ενώ ο Κλέβιν Χάνα μείωσε σε 86-87 στα 19.7" για το φινάλε. Ο Μίτσοφ έκανε το 86-88 με 2/2 βολές, η Αρμάνι δεν έκανε φάουλ και ο Μάρκους Έρικσον σκόραρε για τρεις κι έστειλε το ματς στην παράταση!

Εκεί ο Νάναλι διαμόρφωσε το 101-105 με 2/2 βολές στα 18", ο Τιλί ευστόχησε σε τρίποντο για το 104-105 στα 8", ο Νάναλι είχε 1/2 βολές για το 104-106 και στην τελευταία επίθεση της Γκραν Κανάρια το τρίποντο του Έρικσον δεν βρήκε στόχο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι κατέβασε 46 ριμπάουντ (14 επιθετικά) αντί 29 της Γκραν Κανάρια, σούταρε με 87.2% στις βολές (34/39)

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς (22π., 6 ασ., 5ριμπ.), Βλάντιμιρ Μίτσοφ (24π., 4ριμπ.) και Τζέιμς Νάναλι (22π.) κουβάλησαν την Αρμάνι στην Γκραν Κανάρια Αρένα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλμπερτ Όλιβερ είχε 0/1 βολή και 1/5 σουτ εντός πεδιάς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι τον τραυματισμό του Γκουντάιτις, η Γκραν Κανάρια την αδυναμία της στα ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κουζμίνσκας βοήθησε την Αρμάνι με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 46-39, 67-68, 89-89 κ.α., 104-106 παρ.