Γκραν Κανάρια - Φενέρμπαχτσε 64-82

Η Φενέρμπαχτσε (17-2) πάτησε... γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και επικράτησε εύκολα της Γκραν Κανάρια (6-13) με 64-82 στην Gran Canaria Arena.

Οι Ισπανοί μείωαν σε 51-56 στο 30' ωστόσο η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έκανε επιμέρους σκορ 13-26 και πέτυχε τη 17η νίκη της σε 19 αγώνες στη διοργάνωση

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Gran Canaria Arena, εκεί όπου ο Ντι Τζέι Στρόμπερι κουβάλησε επιθετικά τους γηπεδούχους κάνοντας το 17-18 στο 8'19" και φτάνοντας τους 7 πόντους με 3/3 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η Φενέρμπαχτσε έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 19-24 με τον Γιαν Βέσελι να πετυχαίνει το πρώτο του τρίποντο έπειτα από 3 χρόνια!

Ο Νίκολα Κάλινιτς ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (25-35, 16'07") κι εν συνεχεία σκόραρε για το +14 (30-44, 18'57") για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-44.

Ο Κώστας Σλούκας διαμόρφωσε το 44-53 στο 26'25" κι έφτασε τους 8 πόντους με 3/6 δίποντα ενώ η Γκραν Κανάρια προσπάθησε να αντιδράσει, μειώνοντας σε 51-56. Παρ' όλα αυτά η Φενέρμπαχτσε δημιούργησε ξανά διαφορά ασφαλείας, ο Γκριν έκανε το 56-71 στο 35' και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στη νίκη με 64-82, ανεβαίνοντας στο 17-2 στην κατάταξη και ρίχνοντας την Γκραν Κανάρια στο 6-13.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ σούταρε με 50% στο τρίποντο (9/18) και 58.5% στο δίποντο (24/41).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γιαν Βέσελι είχε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ σε 21:27.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζος Μαγκέτ είχε 0/2 σουτ εντός πεδιάς και 1 ριμπάουντ σε 14:26

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Φενέρ στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπόμπι Ντίξον είχε 10 πόντους και 4 ριμπάουντ σε 14:13.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια την... κατάρρευση στο φινάλε, η Φενέρ το 58.3% στις βολές.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 32-44, 51-56, 64-82.