Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μπουντούτσνοστ 81-76

Κάτια Πετροπούλου
Από τα 1/13 τρίποντα του πρώτου μέρους, η Μακάμπι (6-11) ολοκλήρωσε το ματς με 9/28 και νίκησε την Μπουντούτσνοστ (3-14) με 81-76,για την 17η αγωνιστική της Euroleague, διατηρώντας τις ελπίδες της για τα playoffs.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ ζορίστηκε πολύ κόντρα στην Μπουντούτσνοστ, αλλά έκανε την ανατροπή στο τέλος και πανηγύρισε τη νίκη (81-76), για να διεκδικήσει τις πιθανότητές της για τα playoffs, με 13 αγωνιστικές να απομένουν για το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Ο Νόρις Κόουλ επέστρεψε στο Ισραήλ για πρώτη φορά ως αντίπαλος της Μακάμπι κι έκανε μεγάλο ματς με 25 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Νόρις Κόουλ μπήκε «καυτός» στο παρκέ κι έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην Μπουντούτσνοστ (0-6, 2'), με τους Κλαρκ - Μπάροβιτς να βοηθούν (8-18, 8') και τον Μπλακ να μειώνει στο δεκάλεπτο (12-18, 10'). Η Μακάμπι συνέχιζε να «κυνηγά» στο σκορ (21-27, 15'), μέχρι που ο Ουίλμπεκιν ισοφάρισε (32-32, 19'), αλλά η ομάδα του Μαυροβουνίου βρέθηκε ξανά μπροστά στο ημίχρονο (34-37, 20').

Ο Ο' Μπράιαντ ισοφάρισε και πάλι (41-41, 22'), αλλά η Μπουντούτσνοστ συνέχιζε να προηγείται (48-53, 27'). Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου αντέδρασαν ξανά και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο 28' με τον ΝτιΜπαρτολομέο (56-53), με τον Τζάκσον να βάζει μπροστά τους φιλοξενούμενους για ένα πόντο (59-60, 30').

Στην τελευταία περίοδο τα νεύρα ήταν έντονα (69-68, 35'), με την Μπουντούτσνοστ να «χάνει» τον Μπιτάντζε, που βοηθούσε σημαντικά, με 5 φάουλ. Ο' Μπράιαντ και Ουίλμπεκιν «εκτέλεσαν» για το 75-68 (38') και με επιμέρους 10-2 (79-70, 38'), η Μακάμπι πήρε μια δύσκολη νίκη (81-76).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε μόλις 1 τρίποντο στο πρώτο 20λεπτο και ολοκλήρωσε το ματς με 9. Εν αντιθέσει, η Μπουντούτσνοστ από τα 3 που είχε, έφτασε στα 4. Επίσης, η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε διπλάσια κλεψίματα (10-5) και λιγότερα λάθη (9-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σκότι Ουίλμπεκιν μέτρησε 16 πόντους και ο Ταρίκ Μπλακ 12 και πήρε και 7 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Κέιν βοήθησε με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Ο' Μπράιαντ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Μπελ είχε μόλις 2 πόντους από βολές και 0/6 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Ο' Μπράιαντ έκανε το 72-68 πίσω από τα 6.75μ., με τον Γκόρντιτς να αστοχεί αμέσως μετά σε τρίποντο. Στην συνέχεια ήρθε ο Ουίλμπεκιν για να «εκτελέσει» (75-68). Λίγο αργότερα, ο Κλαρκ κάρφωσε για το 79-76, αλλά ο Γκόρντιτς έκανε γρήγορα φάουλ στον Ουίλμπεκιν, που επισφράγισε το 81-76.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Αμφότερες οι ομάδες δεν είχαν καλή βραδιά πίσω από τα 6.75, αλλά η Μακάμπι ευτύχησε να χαμογελάσει στο τέλος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Όταν ο Ουίλμπεκιν έκανε το 75-68, γύρισε στον κόσμο και τους έκανε νόημα να το... βουλώσουν, για τις αποδοκιμασίες νωρίτερα στο πρόσωπό του.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76.