Γκραν Κανάρια - Ρεάλ Μαδρίτης 67-75

Η Ρεάλ έκανε επιμέρους σκορ 23-11 στην τέταρτη περίοδο κι επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 67-75 πριν από την αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στη Μαδρίτη (10/1, 22:00)..

Οι νησιώτες ζόρισαν τη «Βασίλισσα» όμως ο Ρούντι Φερνάντεθ ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Πάμπλο Λάσο που πέρασε νικηφόρα από την Gran Canaria Arena και πλέον στρέφεται στον αγώνα με τους «ερυθρόλευκους».

Ο αγώνας

Η Γκραν Κανάρια είχε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τη Ρεάλ Μαδρίτης και προηγήθηκε 15-8 με τον Μπάλβιν ωστόσο η «Βασίλισσα» έκανε σερί 8-0 κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 15-16 με μπροστάρη τον Γιουλ. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στη δεύτερη περίοδο, βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν μόνο 11 πόντους σε αυτό το διάστημα και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-27. Μάλιστα ο Μπάλβιν ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (38-28, 22'08"), η Ρεάλ πήρε πόντους με το μακρινό σουτ ωστόσο οι νησιώτες άντεξαν στην πίεση και προηγήθηκαν με 56-52 στο 30'. Ο Άλμπερτ Όλιβερ έκανε το 62-61 στα 5'17" για το φινάλε όμως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ολοκλήρωσε την ανατροπή στα τελευταία λεπτά με κορυφαίο τον Ρούντι Φερνάντεθ κι έφτασε στη νίκη με 67-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 34-27, 56-52, 67-75.