Φενέρμπαχτσε - Αρμάνι Μιλάνο 92-85 (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 92-85 στην Πόλη και έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague. Ο Γκούντουριτς «καθάρισε» στο τέλος, εξαιρετικοί Βέσελι και Λοβέρν.

Έχει πάρει φόρα η τουρκική ομάδα και δεν λέει να σταματήσει με τίποτα και πουθενά! Μία εβδομάδα μετά το «διπλό» στο ΟΑΚΑ, η Φενέρ επιβλήθηκε και της Αρμάνι Μιλάνο με 92-85 με αποτέλεσμα να στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 11 νίκες σε 12 παιχνίδια.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς ήταν εκείνος που είχε τις απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς στο τέλος του αγώνα και παρά την προσπάθεια του Αμερικανού να βάλει την Αρμάνι στο ματς μειώνοντας σε 81-79, ο Σέρβος γκαρντ/φόργουορντ με δύο σερί τρίποτα έριξε τους τίτλους τέλους στο ματς. Συνολικά μέτρησε 20 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά (5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ πολλή δουλειά έκαναν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα οι Γιαν Βέσελι (17π., 6/8δίπ., 5/6β., 5ρ.) και Ζοφρί Λοβέρν (15π., 7/7δίπ.)

Για την Αρμάνι ο Μάικ Τζέιμς σταμάτησε στους 31 πόντους έχοντας 5/10 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 3/3 βολές και 6 ασίστ, ενώ άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Κουζμίνσκας.

Το ματς

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς από τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα να προηγηθεί στο δεκάλεπτο με 21-15 χάρη στο καλό ξεκίνημα του Μάικ Τζέιμς, ο οποίος είχε προλάβει να πετύχει τους επτά πόντους της ομάδας του. Αντίθετα η Φενέρ έδειξε εκνευρισμό στο παιχνίδι της και ήταν άστοχη σε αυτό το διάστημα, κάτι που άρχισε να αλλάζει από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά. Με ένα επιμέρους 15-7 με Βέσελι και Λοβέρν, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν την εις βάρους τους κατάσταση και πήραν τα ηνία στο ματς (30-28) στο 15'. Μάλιστα έφτασαν και στο +5 (38-33) δύο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου αλλά οι συνεχόμενοι πόντοι του Γκουντάιτις έφεραν το ματς στα ίσια (40-40) με την ολοκήρωση του πρώτου μισού του αγώνα.

Η Φενέρ ωστόσο ήταν αποφασισμένη να... καθαρίσει όσο το δυνατόν συντομότερο και φρόντισε να μπει πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, στηριζόμενη στην καλή της άμυνα. Όπερ και εγένετο. Με ένα 18-9 πήρε διαφορά εννέα πόντων (58-49 στο 27') με το δίδυμο Βέσελι-Λοβέρν να... συνεχίζει τον χαβά του! Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους (65-55) ένα λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου (67-58) με τη Φενέρ να έχει 70% στα δίποντα (21/30) και την Αρμάνι να περιορίζεται σε... 5/22 τρίποντα!

Μια... από τα ίδια και στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όπου η Φενέρ έστειλε τη διαφορά στο +12 (77-65 στο 35') έχοντας... πάρει τα πάνω του και ο Μάρκο Γκούντουριτς. Όμως, και παρά το γεγονός που οι περισσότεροι πίστεψαν ότι το ματς είχε τελειώσει, ανέλαβε εκ νέου δράση ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ με προσωπικές ενέργειες οδήγησε την Αρμάνι σε ένα επιμέρους 14-4 (!) σε διάστημα τριών λεπτών «ψαλιδίζοντας» τον δείκτη του σκορ στους δύο πόντους (81-79) στο 38'. Η απάντηση στα τρίποντα του Τζέιμς ήταν το σουτ του Γκούντουριτς έξω από τα 6.75 στο 01:40 για το τέλος με το οποίο έφερε εκ νέου τη Φενέρ στο +5 (84-79). Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Τζέιμς αστόχησε σε τρίποντο και ο Γκούντουριτς με νέο τρίποντο 01:10 πριν από τη λήξη (87-79) «καθάρισε» το παιχνίδι υπέρ της ομάδας του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε στηρίχθηκε στην φοβερή της ευστοχία στα δίποντα έχοντας 27/42 σουτ, μοίρασε 22 ασίστ, περιόρισε τον Μίτσοφ, ενώ υπέπεσε σε μόλις 7 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκο Γκούντουριτς είχε 20 πόντους με 5/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4/4 βολές, ενώ ο Γιαν Βέσελι πρόσθεσε άλλους 17 πόντους με 6/8 δίποντα και 5/6 βολές με 5 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Μηδαμινή η προσφορά του Τζεφ Μπρουκς με 2 πόντους και 1/5 σουτ εντός παιδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα δύο τρίποντα του Μάρκο Γκούντουριτς στο τελευταίο λεπτό με τα οποία έδιωξε τα «φαντάσματα» από την Πόλη τη στιγμή που η Αρμάνι πλησίασε στους δύο πόντους (81-79).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Ζοφρί Λοβέρν έκανε πολλή δουλειά στο πρώτο ημίχρονο έχοντας στο σύνολο 15 πόντους με 7/7 δίποντα!

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η φοβερή laser πάσα του Μάικ Τζέιμς στο ξεκίνημα του αγώνα με την οποία έδωσε... έτοιμο καλάθι στον Κάλεμπ Ταρζέφσκι.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το τρίτο δεκάλεπτο όπου δέχτηκε 27 πόντους, ενώ η Φενέρ την αδυναμία της να περιορίσει τον Μάικ Τζέιμς στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 40-40, 67-58, 92-85