Μπασκόνια - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 76-73

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μπασκόνια έχει... σφυγμό, πανηγυρίζοντας σπουδαία νίκη επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 76-73 στη Βιτόρια!

Οι Βάσκοι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, σημειώνοντας την τέταρτη εφετινή νίκη στη regular season και υποχρεώνοντας την ΤΣΣΚΑ μόλις στη δεύτερη ήττα της! Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση όμως αστόχησαν πίσω από τα 6μ.75 κι έτσι η Μπασκόνια πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Ο αγώνας

Ο Βενσάν Πουαριέ κουβάλησε επιθετικά την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την ΤΣΣΚΑ, σκοράροντας για το 20-19 στο 8'20" και φτάνοντας τους 8 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Ο Κάιλ Χάινς ισοφάρισε για το 21-21 στο 10', ο Άλεκ Πίτερς ανέβασε τη διαφορά στο +6 για την «ομάδα του στρατού» (31-37, 15'39") ωστόσο η Μπασκόνια έκανε επιμέρους σκορ 9-1 και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-38, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Πουαριέ (14π.). Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τρίτη περίοδο, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι πήραν πόντους στην επίθεση από τους Πίτερς, Χάινς ενώ ο Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 55-55 στο 30'. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Χάινς μείωσε σε 74-73 με 2/2 βολές, ο Πουαριέ έκανε το 76-73 στα 65" για το τέλος και οι Ντε Κολό, Πίτερς αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις κι έχασαν την ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε σε εξαιρετική βραδιά το δίδυμο των Πουαριέ - Σενγκέλια, σούταρε με 52,5% στα δίποντα (21/40), κατέβασε 40 ριμπάουντ και μοίρασε 20 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Πουαριέ μέτηχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ σε 28:20 ενώ ο Σενγκέλια είχε 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 32:09.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Νάντο Ντε Κολό με 2 πόντους και 1/8 σουτ εντός πεδιάς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ματ Τζάνινγκ βοήθησε την Μπασκόνια με 13 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 26:26.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τα ποσοστά της στην τρίτη περίοδο, η ΤΣΣΚΑ τα 19 χαμένα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-38, 55-55, 76-73.