Νταρουσάφακα - Γκραν Κανάρια 71-75

Κάτια Πετροπούλου
Η Γκραν Κανάρια (3-7) δεν άφησε την Νταρουσάφακα (1-9) να σηκώσει... κεφάλι από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, κι επιστρέφοντας από το -12, επικράτησε με 75-71, για την 10η αγωνιστική.

Η ισπανική ομάδα επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο αγωνιστικές, έδειξε πως έχει... σφυγμό και ανάγκασε την τούρκικη ομάδα στην 8η σερί ήττα της (71-75).

Η ομάδα του Σάβα Μαλδονάδο δυσκολεύτηκε αρκετά στο πρώτο 20λεπτο, αλλά κατάφερε να επιστρέψει από το -12 (44-32, 18') και να κρατήσει την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά του αγώνα, που πέρασε μπροστά.

Ο Ρέι ΜακΚάλουμ πάλευε μόνος για την Νταρουσάφακα και ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Το ματς

Η Νταρουσάφακα είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα (18-11, 6'), με την Γκραν Κανάρια να κάνει ένα σερί 7-0, να μειώνει στο 10' (22-20) και να ισοφαρίζει λίγο αργότερα (27-27, 12'). Οι γηπεδούχοι, όμως, με νέο σερί 10-0 πήγαν σε διψήφια διαφορά (37-27, 15') κι «έκλεισαν» το ημίχρονο στο 44-34 (20').

Μέχρι και το 26' η τούρκικη ομάδα είχε τα «ηνία» (54-44), αλλά οι Ισπανοί ήταν πολύ... σκληροί για να «πεθάνουν». Έρικσον, Πασέτσνικς και Όλιβερ έκαναν σερί (54-54, 29') και πέρασαν μπροστά στο 30' (56-57). Στρόμπερι και Τιλί ανέλαβαν δράση στην τελευταία περίοδο (65-73, 37') κι οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη (71-75).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γκραν Κανάρια πήρε 20 πόντους από τα 16 λάθη της Νταρουσάφακα, ενώ έκανε και 9 κλεψίματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάρκους Έρικσον έκανε ρεκόρ καριέρας σε πόντους (23) και κλεψίματα (4).

Ο Πασέτσνικς μέτρησε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Στρόμπερι είχε 10 πόντους, ο Μπάλβιν πήρε 9 ριμπάουντ και ο Όλιβερ έδωσε 8 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Οζντεμιρόγλου σε 09:25 δεν βοήθησε πολύ την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 65-66, η Νταρουσάφακα έκανε λάθη και δεν μπορούσε να ολοκληρώσει φάσεις, με αποτέλεσμα Στρόμπερι και Έρικσον να κάνουν σερί για το 65-73.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα την ήττα, η Γκραν Κανάρια το πρώτο μέρος.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τζέρεμι Έβανς!

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75.