Γκραν Κανάρια - Μπάγερν 74-89 (vid)

Η Μπάγερν Μονάχου (4-5) έκανε επιμέρους σκορ 28-12 στην τέταρτη περίοδο κι επικράτησε της Γκραν Κανάρια (2-7) με 74-89 στην Gran Canaria Arena.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πέτυχε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της κι ανέβηκε στο 4-5, ρίχνοντας τους Ισπανούς στο 2-5.

Ο αγώνας

Ο Μάοντο Λο κουβάλησε επιθετικά την Μπάγερν στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης με την Γκραν Κανάρια, σημειώνοντας 8 πόντους με 2/2 βολές, 3/3 δίποντα στο δεκάλεπτο που έκλεισε το 17-21 για τους Βαυαρούς. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 71.4% στα δίποντα (5/7) σε αυτό το διάστημα απέναντι στους Ίβηρες που είχαν 1/6 τρίποντα και τέσσερα επιθετικά ριμπάουντ. Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ντέρικ Ουίλιαμς ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την Μπάγερν (25-36, 14΄16") που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-46. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μείωσαν σε 50-51 με τον Μπάλβιν και πήραν κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Έρικσον (62-59, 28'41") ωστόσο οι Βαυαροί άρχισαν την τέταρτη περίοδο με επιμέρους σκορ 8-26 και προηγήθηκαν με 70-87 στο 38'31" με το τρίποντο του Τζέντοβιτς. Εν τέλει η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς επικράτησε με 74-89 και πέτυχε την τέταρτη νίκη της στην EuroLeague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Οι Βαυαροί σούταραν με 63.2% στο δίποντο (24/38) και 47.8% στο τρίποντο (11/23), κατέβασαν 35 ριμπάουντ και είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάοντο Λο ηγήθηκε επιθετικά της Μπάγερν με εξαιρετικά στατιστικά, έχοντας 22 πόντους με 2/2 βολές, 7/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα, 5 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 33:03.

Από κοντά και οι Ντέρικ Ουίλιαμς (20π.), Ντέβιν Μπούκερ (10π., 11ριμπ.).

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ σε 28:13.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλμπερτ Όλιβερ αγωνίστηκε 14:34 έχοντας 0/3 δίποντα, 1 ασίστ και 1 λάθος.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το ξέσπασμα της Μπάγερν στις αρχές της τέταρτης περιόδου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Γκραν Κανάρια την απόδοσή της στην τελευταία περίοδο, η Μπάγερν τα 14 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 42-46, 62-61, 74-89.