Γκραν Κανάρια - Μακάμπι 84-78

Η Γκραν Κανάρια επικράτησε της Μακάμπι με 84-78 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στην EuroLeague, αφήνοντας την «ομάδα του λαού» στο 1-6 ενώ το μέλλον του Νέβεν Σπάχια προδιαγράφεται δυσοίωνο!

Οι Ισπανοί επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τέσσερις σερί νίκες απέναντι στη Μακάμπι που αγνοεί τη νίκη από τις 18/10 και το «διπλό» στην έδρα της Μπουντούτσνοστ. Έτσι η Γκραν Κανάρια πήρε «ανάσα» ενόψει της συνέχειας την ώρα που η θέση του Σπάχια κρίνεται επισφαλής αφού δημοσιεύματα από το Ισραήλ ανέφεραν πως το αποψινό ματς ήταν κριτήριο για το μέλλον του στη Μακάμπι.

Ο αγώνας

Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε δυο φορές με +8 στο πρώτο δεκάλεπτο, αρχικώς όταν ο Ανζές Πασέτσνικς σκόραρε για το 14-6 στο 5'25" κι εν συνεχεία όταν ο Κλέβιν Χάνα διαμόρφωσε το 23-15 με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος στην Gran Canaria Arena. O Mάρκους Έρικσον ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (29-17) όμως η Γκραν Κανάρια βρήκε ρυθμό στην επίθεση και μείωσε σε 34-32 με το τρίποντο του Ραμόν Σέσιονς! Παρ' όλα αυτά οι Ίβηρες άντεξαν στην πίεση κι έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-38. Οι Μπάλβιν και Όλιβερ έδιναν λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων που έκαναν το 65-57 στο 30' με 2/2 βολές του Άλμπερτ Όλιβερ όμως η Μακάμπι έκανε σερί 11-0 και πήρε κεφάλι στο σκορ με το τρίποντο του Σκότι Ουίλμπεκιν (65-68, 33'13")! Η Γκραν Κανάρια ανέκτησε άμεσα το προβάδισμα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και ο Μπάεθ έκανε το 79-72 στα 3'23" για το τέλος. Οι γηπεδούχοι παρέμειναν στη θέση του οδηγού ως το φινάλε, επικρατώντας με 84-78.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Γκραν Κανάρια σούταρε με 61.5% στα δίποντα (24/39) και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα λάθη της Μακάμπι στο φινάλε.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Έουλιθ Μπάεθ έκανε double-double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ ενώ ο Κρις Έβανς ηγήθηκε επιθετικά των γηπεδούχων με 17 πόντους.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ταρίκ Μπλακ (4π. σε 7:03) και Τζόνι Ο' Μπράιαντ (3π., 1/2 σουτ εντός πεδιάς) δεν κατάφεραν να βοηθήσουν τη Μακάμπι.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κλέβιν Χάνα σημείωσε 15 πόντους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι το 66.6% στις βολές, η Γκραν Κανάρια τα «νεκρά» διαστήματα στην τρίτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-38, 65-57, 84-78.