Νταρουσάφακα - Αρμάνι Μιλάνο 92-98

Κάτια Πετροπούλου
Το τρίτο της «διπλό» πανηγύρισε στην Euroleague η Αρμάνι, που με 56.3% στα τρίποντα, πέρασε από την έδρα της Νταρουσάφακα (92-98), για την 7η αγωνιστική.

Το τρένο της Αρμάνι δεν έχει... σταματημό!

Οι παίκτες του Σιμόνε Πιανιτζιάνι ζορίστηκαν κόντρα στην Νταρουσάφακα, αλλά στο τέλος «καθάρισαν» το ματς κι έφτασαν στην 5η τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Η τούρκικη ομάδα πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά κάποιες λεπτομέρειες της κόστισαν ένα καλό αποτέλεσμα.

Έρικ (16π., 5ρ.), ΜακΚάλουμ (13π., 5ασ.), Ντίμπλερ (11π.), Κιντ (11π., 6ρ.) και Πέινερς (10π.) κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια, αλλά δεν κατάφεραν να φτάσουν στη δεύτερη τους νίκη.

Το ματς

Η Αρμάνι ξεκίνησε με ένα σερί 0-5 (2') στο ματς και διατήρησε την διαφορά, φτάνοντας στο 19-26 στο 10'. Τα τρίποντα του Νέντοβιτς και τα καλάθια του Τζέιμς έβαλαν τους Ιταλούς στο +12 (27-39, 14'), αλλά η Νταρουσάφακα με τους Πέινερς, ΜακΚάλουμ, Κιντ και Ντίμπλερ μείωσε λίγο αργότερα (47-50, 18'), με τον πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ να κάνει το 49-54 με βολές (2/2) στο ημίχρονο.

Η τούρκικη ομάδα συνέχιζε να έχει αντίδραση στο ματς και επεδίωκε την ανατροπή. Ο Ντεμίρ πλησίασε σε 56-59 (24'), για να φτάσει στον πόντο (61-62, 26') ο Ντίμπλερ. Νέντοβιτς - Τζέιμς «εκτέλεσαν» ξανά την Νταρουσάφακα (63-68, 27'), αλλά οι γηπεδούχοι με οδηγό την καλή άμυνα πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο 30' (69-68).

Τα τρίποντα των Τζέρελς - Μίτσοφ (69-74, 31') και το σερί των φιλοξενούμενων (από 71-74, 32' σε 71-83, 33') έδειχναν πως θα... καθάριζαν για την Αρμάνι, αλλά η Νταρουσάφακα με τους Μπαϊγκούλ - Οζμίζρακ βρήκε πάλι λύσεις (87-88, 38'). Ο Μπέρτανς, όμως, εκτέλεσε για τρεις (87-91, 39') και οι Ιταλοί πέρασαν νικηφόρα από την Τουρκία (92-98, 40').

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Τα τρίποντα ήταν αυτά που έκαναν την διαφορά στο ματς, με την Αρμάνι να έχει 18/32, δηλσδή 56.3%.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Τζέιμς (21π., 4/8τρ., 5ασ., 3κλ.), Μίτσοφ (20π., 4/6τρ.) και Νέντοβιτς (17π., 5/8τρ.) ήταν οι καλύτεροι.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Μπέρτανς (12π., 4/4τρ.) και Γκουντάιτις (10π., 5ρ.) έδωσαν βοήθειες.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπράουν σε πρίπου 13 λεπτά δεν βοήθησε την ομάδα του.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 87-88, ο Μπέρτανς έκανε λάθος, αλλά η Νταρουσάφακα έχασε δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει. Ο παίκτης της Αρμάνι στην συνέχεια διόρθωσε το λάθος, σκοράροντας από τα 6.75 (87-91, 38').

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα το ότι δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή κι έχασε την ψυχραιμία της στο τέλος, η Αρμάνι το ότι δεν ήταν δυνατή μέσα στη ρακέτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία προσπάθεια του ΜακΚάλουμ, που πέρασε την άμυνα της Αρμάνι, για να σκοράρει!

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 49-54, 69-68, 92-98.