Χίμκι - Γκραν Κανάρια 87-72 (vid)

Ο Αλεξέι Σβεντ το πήρε... πάνω του και η Χίμκι επικράτησε της Γκραν Κανάρια με 87-72, σημειώνοντας την πρώτη νίκη της στην εφετινή EuroLeague.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε ποδαρικό στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από το αρχικό 0/4 χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Αλεξέι Σβεντ. Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 24-12 στη δεύτερη περίοδο, πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 49-33 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Ισπανούς.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Arena Mytishchi, εκεί όπου ο Έουλις Μπάεθ ισοφάρισε σε 16-16 στο 7'10" ωστόσο η Χίμκι έκανε σερί 9-0 (25-16, 9'11") κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 25-21, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Αλεξέι Σβεντ (7π., 2/2 δίπ., 1/4 τρίπ.), κάνοντας 4 κλεψίματα και υποχρεώνοντας την Γκραν Κανάρια σε 6 λάθη σε αυτό το διάστημα. Ο Σβεντ ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 κι ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (35-25, 14'18"), ο Μποστ σκόραρε για το +17 (47-30) και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 49-33 έχοντας 8/19 τρίποντα (42.1%)! Η Χίμκι συνέχισε με το... γκάζι πατημένο και ο Γκιλ διαμόρφωσε το 67-45 στα 2'45" για το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Τόνι Κρόκερ έκανε το 77-53 με 2/2 βολές στο 30' για τους γηπεδούχους που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα κι επικράτησαν με 87-72, σημειώνοντας την πρώτη νίκη τους στην EuroLeague.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι μοίρασε 20 ασίστ και πέτυχε 8/19 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο όπου δημιούργησε διαφορά ασφαλείας και τη διατήρησε ως το φινάλε.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ είχε 24 πόντους με 3/4 βολές, 3/6 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο αλλά και 6 λάθη σε 28:52 συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κιμ Τιλί είχε 2/6 σουτ εντός πεδιάς, 2 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 18:18.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντονι Γκιλ τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 24:33.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 24-12 της Χίμκι στη δεύτερη περίοδο

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Γκραν Κανάρια το 26.1% στα τρίποντα (6/23).

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 49-33, 77-53, 87-72