Zαλγκίρις - Φενέρ 75-82

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Κώστα Σλούκα να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να «περάσει» από τη «Zalgirio Arena» κερδίζοντας την Ζάλγκιρις Κάουνας με 82-75 και να διατηρήσει το απόλυτο (3/3) στην EuroLeague.

Μπορεί η Ζάλγκιρις να ήταν η ομάδα που έλεγχε το ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά με ένα εκρηκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε έκανε το... repeat μετά τον ημιτελικό του Final 4 και τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να κερδίζει ξανά τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Συγκεκριμένα κατάφερε να πετύχει 29 πόντους σε αυτό το διάστημα και να δεχθεί 11 λιγότερους! Ουσιαστικά ήταν και το σημείο που έκρινε το ματς! Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Κώστας Σλούκας με 20 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές και 5 ασίστ. Πολλές λύσεις έδωσε ο Λουίτζι Ντατόμε (11π., 3/4τρ.), τη στιγμή που η τουρκική ομάδα είχε 11/23 σουτ έξω από τα 6.75 μέτρα και 17/18 βολές!

Πλέον η Ζάλγκιρις θα ταξιδέψει στο ΟΑΚΑ την επόμενη εβδομάδα με το... μαχαίρι στα δόντια έχοντας γνωρίσει δύο εντός έδρας ήττες μετά τις τρεις πρώτες αγωνιστικές της διοργάνωσης.

Το ματς

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε δυνατά στο ματς και παίζοντας ποιοτικό μπάσκετ κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα βρίσκοντας και την απαραίτητη ψυχολογία με τα σουτ του Μιλάκνις. Μετά το 10-4 των Λιθουανών η Φενέρ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς (19-16) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι Ουόλτερς και Ντέιβις πήραν την σκυτάλη στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα να φέρουν τον δείκτη του σκορ στο +16 (38-22) βάζοντας... φωτιά στην «Zalgirio Arena». Βέβαια το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι με ένα γρήγορο 9-0 «έριξαν» την διαφορά στους επτά πόντους (38-31) για να «κλείσει» το ημίχρονο στο +8 (42-34) για τους Λιθουανούς. Ένα διάστημα όπου είχαν 13/21 δίποντα, 3/8 τρίποντα και 7/8 βολές, έναντι 6/13 δίποντα της Φενέρ, 4/13 τρίποντα και 10/10 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Ουόλτερς και Ντέιβις είχαν από 10 πόντους ο καθένας, ενώ από επτά πόντους είχαν Σλούκας και Μέλι για τη Φενέρ.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αν και με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η διαφορά επανήλθε σε διψήφιο νούμερο (44-34) για λογαριασμό των Λιθουανών ωστόσο δεν κράτησε για πολύ. Η Φενέρμπαχτσε επανήλθε δυναμικά στο ματς και μείωσε στους τέσσερις πόντους με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (57-53). Η αντεπίθεση της συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο, με αποτέλεσμα να προσπεράσει για πρώτη φορά με 63-61 στο 33' και να φτάσει τον δείκτη του σκορ και στο +8 (72-64) παίρνοντας ολοκληρωτικά τα ηνία του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε έδειξε «καθαρό μυαλό» στην τελευταία περίοδο, πήρε σωστές αποφάσεις και δεν εκβίασε προσπάθειες. Επιπλέον η στατιστική «έγραψε» εξαιρετικά ποσοστά με 11/23 τρίποντα, 16/28 δίποντα, 17/18 βολές και μόλις 9 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας ήταν εκπληκτικός έχοντας 20 πόντους με 3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 37 λεπτά συμμετοχής.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουλάνοβας δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά την ομάδα του έχοντας 0/1 σουτ σε 18 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τέταρτο δεκάλεπτο και το επιμέρους 17-3 της Φενέρ με το οποίο πήρε διαφορά οκτώ πόντων στο ματς (72-64).

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ντατόμε (11π., 3/4τρ.), Λοβέρν (8π.) και Ένις (9π.) πρόσφεραν σημαντικές βοήθειες στη Φενέρ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μπράντον Ντέιβις στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όταν με ένα «κόψιμο» στον κεντρικό διάδρομο πήρε ασίστ «πάρε-κάρφωσε» και φυσικά την εκμεταλλεύτηκε το έπακρον.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζάλγκιρις τα 16 λάθη ενώ η Φενέρ την παρουσία της στο μεγαλύτερο διάστημα του α' ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 42-34, 57-53, 75-82