Μακάμπι Τελ Αβίβ - Χίμκι 87-84

Κάτια Πετροπούλου
Σε ένα ματς που θύμισε επίσημο αγώνα Euroleague, η Μακάμπι επικράτησε της Χίμκι με 87-84, μετά από ανατροπή, στην πρεμιέρα του τουρνουά «Νεόφυτος Χανδριώτης», που γίνεται στην Κύπρο.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καταιγιστική μέχρι και το ημίχρονο (34-51), αλλά αυτή του Νέβεν Σπάχια βγήκε αποφασισμένη για τη νίκη.

Η ομάδα του Τελ Αβίβ έκανε ένα επιμέρους 26-11 στην τρίτη περίοδο και πλησίασε στο σκορ (60-62, 30'), για να επικρατήσει στις λεπτομέρειες.

Η Χίμκι ήταν καλύτερη στον τομέα των ριμπαόυντ και της δημιουργίας, αλλά τα πολλά λάθη (16) της κόστισαν.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ο' Μπράιαντ με 23 πόντους, ενώ πήρε και 7 ριμπάουντ. Ακολούθησαν οι Πάργκο (19π., 6ασ.), Αβντίγια (14π.) και Κέιν (11π.).

Από την ρώσικη ομάδα, ο Μίκι είχε 18 πόντους, ο Κρόκερ 16 και ο Γκιλ 11.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-51, 60-62, 87-84.