Μπασκόνια - Φενέρμπαχτσε 88-83

Η Μπασκόνια έπαιξε κατά διαστήματα σπουδαίο μπάσκετ κι επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 88-83, μειώνοντας σε 2-1 τη σειρά κι αποδεικνύοντας ότι είναι... σκληρό καρύδι για τους πρωταθλητές Ευρώπης!

Η Μπασκόνια έπαιζε με την πλάτη στον τοίχο αφού το 2/2 της Φενέρμπαχτσε στην Ulker Sports Arena δεν άφηνε περιθώρια για νέες απώλειες στην ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ. Εν τέλει οι Βάσκοι πέτυχαν την πρώτη νίκη τους στη σειρά, υποχρεώνοντας τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς στην πρώτη ήττα του στα playoffs από το 2012 κι ενώ μεσολάβησαν 11 σερί νίκες ως κόουτς της Φενέρ σε αυτή τη φάση! Κι όλα αυτά στο γήπεδο όπου έχει υποστεί την πιο βαριά ήττα της ευρωπαϊκής καριέρας του.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Βιτόρια, εκεί όπου η Μπασκόνια προηγήθηκε με 13-8 παίρνοντας όλους τους πόντους της από τους Μπομπουά (9π.), Πουαριέ (4π.). Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνεθ προηγήθηκε με +8 με τον Χουέρτας (18-10, 6'05") όμως η Φενέρμπαχτσε απάντησε με σερί 8-0 (18-18 ) κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 19-20. Η Μπασκόνια ισορρόπησε άμεσα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τους Μπομπουά και Βόικτμαν, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (45-35) ενώ προηγήθηκε με +12 (47-35) με τον Γερμανό σέντερ!

Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 47-38 έχοντας «διψήφιους» τους Μπομπουά (14π.), Χουέρτας (11π.), σουτάροντας 9/16 τρίποντα και μοιράζοντας 11 ασίστ αντί 5 της Φενέρ. Η Μπασκόνια συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τον Σενγκέλια να διαμορφώνει το 58-47 και τον Τζάνινγκ να σκοράρει για το 64-55 όμως η Φενέρμπαχτσε μείωσε σε 67-66 στο 30'. Ακολούθησε... μαγικό πεντάλεπτο για τους γηπεδούχους που μπήκαν στο παρκέ με το γκάζι πατημένο πήραν 8 γρήγορους πόντους από τον Τίμα κι έκαναν σερί 15-0 για το 82-66 στο 34'37"! Ο Τζάνινγκ έγραψε το 84-68 με 2/2 βολές, η Φενέρμπαχτσε «έτρεξε» σερί 9-0 για το 84-77 με το τρίποντο του Σλούκα όμως η Μπασκόνια άντεξε στην πίεση και έφτασε στη σπουδαία νίκη που την κρατάει «ζωντανή» στη σειρά!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε 14/25 τρίποντα (9/16 στο ημίχρονο), κυριάρχησε στα ριμπάουντ (29-25) και τις ασίστ (22-19) και είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ροντρίγκ Μπομπουά ηγήθηκε επιθετικά της Μπασκόνια, έχοντας 21 πόντους με 4/6 τρίποντα, μοίρασε 5 ασίστ και κατέβασε 3 ριμπάουντ σε 29:10. Από 'κει και πέρα, η τριπλέτα των Πουαριέ, Σενγκέλια και Βόικτμαν ήταν σημείο αναφοράς στη ρακέτα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μαρτσελίνιο Χουέρτας είχε 11 πόντους και 7 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Μπραντ Ουαναμέικερ με 5 πόντους και 1/6 σουτ εντός πεδιάς.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 15-0 σερί της Μπασκόνια στα πρώτα 5' της τέταρτης περιόδου.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το απίστευτο κάρφωμα του Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 47-38, 67-66, 88-83.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 2-1