Φενέρμπαχτσε - Μπασκόνια 82-73

Η Φενέρμπαχτσε πραγματοποίησε... εκρηκτικό ξεκίνημα κόντρα στην Μπασκόνια κι επικράτησε με 82-73, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά. Double-double ο Σλούκας.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4 στην κατάμεστη Ulker Sports Arena απέναντι στην Μπασκόνια που παρατάχθηκε χωρίς τον Τζέισον Γκρέιντζερ, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 17 πόντους στο ημίχρονο (43-26) και προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Φενέρ δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους. Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Σλούκα, ο διεθνής γκαρντ τελείωσε το ματς με 10 πόντους και 11 ασίστ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ καριέρας του.

O αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με το γκάζι... πατημένο στην Ulker Sports Arena, βρήκε λύσεις στην επίθεση με την τριπλέτα των Ουαναμέικερ, Νάναλι, Βέσελι και προηγήθηκε με +10 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου με τους πρώτους πόντους του Ντατόμε (21-11, 9'05"). Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μοίρασαν 6 ασίστ αντί 2 της Μπασκόνια, έκλεψαν πέντε μπάλες και σούταραν με 70% στα δίποντα (7/10). Ο Σενγκέλια έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (28-19, 13'48"), ο Μπουμπουά μείωσε σε 34-23 όμως η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με +20 (43-23, 19'51") με το καλάθι του Γκούντουριτς!

Οι γηπεδούχοι σούταραν 12/17 δίποντα και 6/11 τρίποντα στο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Φενέρ κράτησε διαφορά ασφαλείας (45-28, 21'52") όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, μείωσαν σε 57-46 με τον Τίμα ενώ ο Πουαριέ σκόραρε για το 65-52 στο 30'. Η Μπασκόνια έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 65-58 με τον Μπομπουά (10π.) όμως η Φενέρ ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69, 38'39") κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 82-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ σούταρε με 54.5% στα δίποντα (18/33), 47.6% στα τρίποντα (10/21), κατέβασε 32 ριμπάουντ αντί 24 της Μπασκόνια και κυριάρχησε στις ασίστ (21-11).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μπραντ Ουαναμέικερ ηγήθηκε επιθετικά της Φενέρ με 16 πόντους, ο Κώστας Σλούκας είχε 10 πόντους και 11 ασίστ ενώ ο Γιαν Βέσελι κυριάρχησε στη ρακέτα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέιμς Νάναλι βοήθησε επιθετικά τη Φενέρ με 13 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Γιοχάνες Βόικτμαν με 2 πόντους, 1/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο σε 20:19

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησαν ως το φινάλε.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια την απόδοσή της στο πρώτο 20λεπτο, η Φενέρ τα 16 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Βέσελι!

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-26, 65-52, 82-73.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 1-0