Ερυθρός Αστέρας-Φενέρμπαχτσε 63-80

Η Φενέρ νίκησε άνετα με 80-63 τον Ερυθρό Αστέρα και απέκλεισε μαθηματικά τους Σέρβους από τη συνέχεια της Euroleague. Κορυφαίος ο Ντίξον με 25 πόντους και 7/10 τρίποντα.

Στοπ στις ελπίδες που είχε ο Ερυθρός Αστέρας για πρόκριση στα playoffs έβαλε η Φενέρ.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς επικράτησε με 80-63 στη Σερβία και πλέον βρίσκεται στο 20-8. αυξάνοντας τις πιθανότητες της για την κατάληψη της δεύτερης θέσης.

Για τους νικητές ο Ντίξον είχε 25, ενώ 18 έβαλε ο Νταβιντοβατς για το σύνολο του Αλιμπίγιεβιτς.

Το ματς

H Φενέρμπαχτσε επέβαλλε τον ρυθμό της από το πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με 9-20 στο 6' με το τρίποντο του Μπόμπι Ντίξον. Ο Ερυθρός Αστέρας με 5 σερί πόντους του Ένις μείωσε σε 14-20. Ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το αποτέλεσμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς πάτησε... γκάζι στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου και εκτόξευσε τη διαφορά στους 11 (27-38) με τον Νάναλι. Ο Ένις... χτύπησε για άλλη μια φορά στο τέλος περιόδου, αφού σκόραρε για το 31-40. Οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 6/10 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά του ματς.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, με την Φενέρ να φτάνει στο +19 (32-51) χάρη στον Ντίξον στο 24'. Το ματς φέφυγε επικίνδυνα από τα χέρια του Ερυθρού Αστέρα, καθώς ο Γκούντουριτς με τρίποντο έκανε το 41-65 στο 30'

Oι Τούρκοι διαχειρίστηκαν σωστά την υπέρ τους διαφορά και στην τέταρτη περίοδο και δεν είχαν πρόβλημα να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε 14/24 τρίποντα, μοίρασε 22 ασίστ έναντι 15 του αντιπάλου, ενώ «καθάρισε» το ματς από την τρίτη περίοδο (41-65).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντίξον είχε 25 πόντους με 7/10 τρίποντα και 28 στην αξιολόγηση, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γκούντουριτς μέτρησε 9 πόντους με 5 ασίστ, βοηθώντας στο διπλό της ομάδας του

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φελντέιν είχε μόλις 2 πόντους με 1/8 σουτ και δεν βοήθησε την ομάδα του

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ο Γκούντουριτς έκανε το 41-65 στο 30' και οι Σέρβοι δεν μπορούσαν να επιστρέψουν μετά από αυτό

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρ τίποτα, ενώ οι ηττημένοι το ποσοστό σε τρίποντα (6/23, 21%) και το κακό τρίτο δεκάλεπτο (10-25).

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 31-40, 41-65, 63-80