Μπασκόνια-Μπάμπεργκ 103-79 (vid)

Νίκος Καρφής
Απολαυστική ήταν η Μπασκόνια κόντρα στην Μπάμπεργκ, αφού τη νίκησε με 103-79 και πλέον βρίσκεται στην 8η θέση της Euroleague με ρεκόρ 14-13.

Την 8η θέση που οδηγεί στα playoffs έχει πλέον η Μπασκόνια, η οποία εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Μακάμπι από τον Παναθηναϊκό.

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 103-79 της Μπάμπεργκ και ανέβηκαν στο 14-13.

Για τους νικητές ο Γκρέιντζερ είχε 17, ενώ για τους Γερμανούς ο Ζήσης είχε 17 με 3/4 τρίποντα.

Το ματς

H Μπασκόνια έκανε εκπληκτικό ξεκίνημα και με τον Τζάνινγκ να πετυχαίνει έμμεσο τρίποντο, εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (22-7 στο 6'). Οι Βάσκοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα το παιχνίδι, αφού ο Ντιόπ σημείωσε το 27-14 με δύο βολές.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε και στη δεύτερη περίοδο, αφού ο Τίμα σκόραρε για το 44-29 στο 17'. H Μπάμπεργκ προσπάθησε να μαζέψει λίγο τη διαφορά και με τον Ράιτ έκανε το 50-39 στο ημίχρονο. Μέχρι εκείνη τη στιγμή η Μπασκόνια σούταρε με 8/14 τρίποντα.

Η ομάδα του Μαρτίνεθ συνέχισε να κάνει ότι θέλει πάνω στο παρκέ και δεν είχε πρόβλημα να ξεφύγει για 20 πόντους (66-46) με το τριποντο του Μπομπουά στο 25'. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό, πάτησαν γκάζι και με τον Σενγκέλια να σκοράρει, έκαναν το 80-52 στο 29'.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε η κατάσταση, με τους γηπεδούχους να επικρατούν άνετα και να φτάνουν στο 14-13.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια σούταρε με 13/27 τρίποντα, 23/37 δίποντα, ενώ έκανε εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο (30-13).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Γκρέιντζερ είχε 17 πόντους (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 2/2 βολές), 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 23 στην αξιολόγηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Ντιόπ είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λο είχε 1/6 σουτ και 2 πόντους. Σίγουρα η ομάδα του θα περίμενε παραπάνω από αυτόν.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι Βάσκοι τελείωσαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +28 (80-52), κάτι που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τίποτα, ενώ οι ηττημένοι το τρίτο δεκάλεπτο (30-13), τα 15 λάθη και τα μόλις 22 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 50-39, 80-52, 103-79