Ζαλγκίρις Κάουνας - Φενέρμπαχτσε 78-85 (vid)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κώστα Σλούκα στα τελευταία λεπτά, η Φενέρ (18-7) πέρασε από την Ζαλγκίρις (15-10) με 85-78, και ο εορτάζοντας Ομπτάντοβιτς πήρε το καλύτερο δώρο για τα γενέθλιά του. Ευνοεί βαθμολογικά τον Παναθηναϊκό το αποτέλεσμα.

Με τρομερό Σλούκα στην τέταρτη περίοδο, η Φενέρ έκανε την ανατροπή μέσα στην Ζαλγκίρις (78-85) και πέρασε και μαθηματικά στα playoffs της Euroleague.

Το αποτέλεσμα αυτό ευνοεί και βαθμολογικά τον Παναθηναϊκό, ενόψει συνέχειας στην ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +12 (32-20), αλλά οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν την διαφορά και πήραν το «διπλό», με τον Ομπράντοβιτς να γιορτάζει τα γενέθλιά του (έγινε 58) με τον καλύτερο τρόπο.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να βρουν εύκολα ρυθμό και να σκοράρουν περισσότερο από την γραμμή των βολών. Η Φενέρ «κόλλησε» επιθετικά και η Ζαλγκίρις πήρε την ευκαιρία να τρέξει ένα σερί 12-0 (από 6-7 σε 18-7, 7'). Οι φιλοξενούμενοι πήραν... ανάσες κυρίως με τρίποντα, η ομάδα του Κάουνας «χτυπούσε» στη ρακέτα, για να βρεθούν στο 24-17 στο 10'. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έφτασαν και στο +12 (32-20, 14'), με την Φενέρ να μειώνει σε 40-31 στο ημίχρονο (20').

Στην τρίτη περίοδο ο Μέλι τα έκανε όλα (ριμπάουντ, τάπες, καλάθια) για να φτάσει η Φενέρ στο 41-38 (24') και να πλησιάσει ακόμα και σε 53-50 (27'). Ο Ουάιτ με 5 σερί πόντους του έκανε το 58-52 στο 30'. Ο Τόμπσον έδωσε πολλές λύσεις για την ομάδα του και ισοφάρισε (60-60, 33'), για να... ξυπνήσει ο Πάνγκος στο τέλος (65-62, 34'). Οι παίκτες του εορτάζοντα Ομπράντοβιτς πέρασαν μπροστά (65-66, 35'), για να κάνει ο Σλούκας το 65-69 (36') με 3/3 βολές, μετά από φάουλ του Μίτσιτς. Ο Έλληνας γκαρντ είχε βρει ρυθμό και με τρίποντα και ασίστ, οι Τούρκοι πήγαν και στο +8 (71-79, 39'), για να πάρουν τη νίκη (78-85).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ είχε το απόλυτο στις βολές (25/25), μέτρησε 25 ασίστ και 5 λιγότερα λάθη από την Ζαλγκίρις (12-7).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας βρήκε ρυθμό στην τελευταία περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους (1/3δ., 2/4τρ., 7/7β.), 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 0 λάθη σε 32:11.

Ο Ντατόμε πρόσθεσε 16 πόντους και ο Κάλινιτς άλλους 12, ενώ έδωσε και 6 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Βέσελι είχε 13 πόντους και ο Τόμπσον 11.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουλάνοβας σε 26:39 είχε 4 πόντους (1/4δ., 2/2β.).

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το φάουλ του Μίτσιτς στον Σλούκα στο 36' έδωσε το δικαίωμα στον Έλληνα γκαρντ να εκτελέσει 3 βολές και να ευστοχήσει και στις 3 για το 65-69. Στην συνέχεια με ακόμα 7 πόντους του, αλλά και ασίστ στον Ντατόμε για καλάθι, η Φενέρ έφτασε στη νίκη.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις το γεγονός ότι έχασε τη νίκη μέσα από τα «χέρια» της και η Φενέρ τα blackout που έπαθε μέσα στον αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Μέλι στον αιφνιδιασμό της Φενέρ!

Τα Δεκάλεπτα: 24-17, 40-31, 58-52, 78-85.