Μάλαγα - Μακάμπι 83-69 (vid)

Η Μάλαγα (10-13) επικράτησε της Μακάμπι (12-11)  με 83-69 και διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs.

Πλέον η ομάδα της Ανδαλουσίας βρίσκεται δυο νίκες πίσω από την 8η Μακάμπι ενώ πριν από το τζάμπολ βραβεύτηκε ο προπονητής της, Τζουάν Πλάθα, ο οποίος έφτασε τις 302 συμμετοχές και ξεπέρασε τον Σέρτζιο Σκαριόλο.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Martin Carpena, με τον Άνταμ Βαζίνσκι να διαμορφώνει το 23-19 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Σερμαντίνι έκανε το 25-21, η Μακάμπι απάντησε με σερί 9-0 (25-30, 13'09") ωστόσο η ομάδα της Ανδαλουσίας πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-41 με το καλάθι του Νέντοβιτς. Ο Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +9 για τους γηπεδούχους (54-45, 24'45") και το τρίποντο του Ντιμπαρτολομέο έκανε το 60-55 στο 30'. Η Μάλαγα μπήκε δυνατά στο τέταρτο δεκάλεπτο και ο Όγκουστιν ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 67-57 στο 32'35". Ο Κέιν μείωσε σε 71-64 όμως η Ουνικάχα έφτασε στη νίκη με 83-69.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μάλαγα σούταρε με 40% πίσω από τα 6μ.75 και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (36-30)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τζέιμς Όγκουστιν είχε 12 πόντους και 9 ριμπάουντ για τους γηπεδούχους

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νόρις Κόουλ είχε 0/6 σουτ εντός πεδιάς σε 13:59.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το επιθετικό ξέσπασμα της Μάλαγα στο τελευταίο πεντάλεπτο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ρέι ΜακΚάλουμ είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 17:36.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-41, 60-55, 83-69.