Μάλαγα - Αναντολού Εφές 81-68 (vid)

Γιάννης Σταυρουλάκης
Η Μάλαγα (9-13) επικράτησε της Εφές (6-16) με 81-68 κρατώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες της για πρόκριση στα playoffs της Euroleague.

Η Ουνικάχα έχει ρεκόρ 9-13 και βρίσκεται τρεις νίκες πίσω από την όγδοη Μακάμπι (12-10) ενώ η Εφές παραμένει καθηλωμένη στην τελευταία θέση της κατάταξης, έχοντας το χειρότερο ρεκόρ μεταξύ των 16 ομάδων της Euroleague και γνωρίζοντας την τέταρτη ήττα της στα τελευταία πέντε παιχνίδια.

O αγώνας

Η Μάλαγα βρήκε ρυθμό στην επίθεση στα πρώτα λεπτά του αγώνα με την Αναντολού Εφές κι έτρεξε σερί 12-0, μετατρέποντας το... εύθραυστο 9-7 σε 21-7 στο 7'29" με το τρίποντο του Ντράγκαν Μιλοσάβλιεβιτς. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως οι Ισπανοί έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ τους 23-12, διατήρησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τους επτά σερί πόντους του Άνταμ Βασζίνσκι (36-22, 18'05") και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 40-28. Ο Μιλοσάβλιεβιτς ανέβασε τη διαφορά στο +16 για τη Μάλαγα (54-38, 24'10"), όμως ο Ντέρικ Μπράουν μείωσε σε 63-55 στο 30' ενώ ο Ζόραν Ντράγκιτς έκανε το 67-65 στα στα 3'43" γα το φινάλε! Παρ' όλα αυτά, οι πρωτοβουλίες των Βασζίνσκι, Μιλοσάβλιεβιτς κράτησαν την Ουνικάχα στη θέση του οδηγού. Η ομάδα του Τζουάν Πλάθα έκανε επιμέρους σκορ 14-3 κι επικράτησε με 81-68.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μάλαγα σούταρε 7/14 τρίποντα (50%) και κατέβασε 36 ριμπάουντ αντί 27 της Εφές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άνταμ Βασζίνσκι έδωσε επιθετικές λύσεις στη Νάλαγα, σκοράροντας 20 πόντους με 7/7 βολές, 2/2 δίποντα, 3/4 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή βραδιά ο Βλάντο Στίματς, με 2 πόντους (1/4 δίπ.) σε 10:54.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζέιμς Όγκουστιν έκανε νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μάλαγα τα 23 λάθη, η Εφές τα 30 χαμένα δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 40-28, 63-55, 81-68.