Εφές - Βαλένθια 82-66 (vid)

Νίκος Καρφής
Η Εφές επικράτησε εύκολα με 82-66 της Βαλένθια και έφτασε στο 6-15, έχοντας τον Έρικ ΜακΚόλουμ σε φοβερή βραδιά (24 πόντους και 32 στην αξιολόγηση).

Την έδρα της εκμεταλλεύτηκε η Εφές και νίκησε άνετα με 82-66 την Βαλένθια. Πλέον οι Τούρκου βρίσκονται στο 6-15, ενώ οι Ισπανοί έπεσαν στο 7-14.

Για τους νικητές, οι οποίοι ακόμα είναι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας μετά την 21η αγωνιστική της Euroleague, ο ΜακΚόλουμ ήταν πρωταγωνιστής με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 32 στην αξιολόγηση. Για την ομάδα του Βιντορέτα ο Γκριν είχε 18 με 5/7 τρίποντα.

Το ματς

Η Εφές μπήκε δυνατά στο ματς και με τον ΜακΚόλουμ έγραψε το 13-5 στο 3'. Η Βαλένθια αντέδρασε γρήγορα και με ένα σερί 7-0 έγραψε το 13-12 με το δίποντο του Τόμας. Οι Τούρκου προσπάθησαν να ξεφύγουν, αλλά οι Ισπανοί δεν τους το επέτρεψαν. Το τελευταίο καλάθι της περιόδου ήρθε από τον ΜακΚόλουμ που σημείωσε το 23-19.

H oμάδα του Αταμάν ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (28-19) με τον Σιμόν. Οι φιλοξενούμενοι... βραχυκύλωσαν στη συνέχεια, κάτι που δεν άφησε ανεκμεταλευτο η Εφές που εκτόξευσε τη διαφορά στους 15 (41-26) με το τρίποντο του Μότουμ. Ο Σίμον υπέγραψε το 43-31 που ήταν το σκορ ημιχρόνου. Η Βαλένθια σούταρε με 8/29 δίποντα (27.6%).

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Εφές να ελέγχει απόλυτα τον ρυθμό και να γράφει το 55-40 με τον Ντάνστον. Το μόνο που κατάφερε η Βαλένθια ως το τέλος του δεκαλέπτου ήταν να μειώσει σε 63-53 με τον Γκριν.

Ο πρωην παίκτης του Ολυμπιακου μείωσε σε 63-58 στο 33', αναγκάζοντας τον Αταμάν να καλέσει timeout. Aυτή η επιλογή είχε ευεργετικά αποτελέσματα για τους Τούρκους, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 7-0 και με τον ΜακΚόλουμ έκαναν το 70-58. Η Εφές δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το ματς στη συνέχεια και να φτάσει στο 6-15.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές έλεγξε τη διαφορά που πήρε στο πρώτο ημίχρονο (43-31), ενώ μάζεψε παραπάνω ριμπάουντ από την αντίπαλο της (38 αντί 28).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: O ΜακΚόλουμ ήταν ο κορυφαίος του ματς με 24 πόντους (4/6 τρίποντα, 6/10 δίποντα), 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και 32 βαθμούς στην αξιολόγηση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μοτουμ ήταν καθοριστικός για τη νίκη της Εφές με τους 18 πόντους του.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουίλ Τόμας είχε 6 πόντους με 2/7 σουτ. Σίγουρα οι Ισπανοί περίμεναν παραπάνω από αυτόν.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι 5 σερί πόντοι του ΜακΚόλουμ έκαναν το 74-63, 79-63 και κλείδωσαν το ματς στο 39'.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια το ποσοστό στα δίποντα (14/45, 31%) και το κακό πρώτο ημίχρονο, ενώ η Εφές την αδυναμία της να κερδίσει ελεύθερες βολές (εκτέλεσε μόλις 2).

Τα Δεκάλεπτα: 23-19, 43-31, 63-53, 82-66