Αρμάνι-ΤΣΣΚΑ 81-107 (vid)

Νίκος Καρφής
Η ΤΣΣΚΑ έκανε... παρέλαση μέσα στην έδρα της Αρμάνι, αφού νίκησε με 81-107 και έφτασε στο 13-4. Στους 24 ο Ντε Κολό.

Σαν σίφουνας πέρασε η ΤΣΣΚΑ από το Μιλάνο, αφού νίκησε με 81-107 την Αρμάνι, με τον Ντε Κολό να βάζει 24 πόντους. Στο 13-4 πλέον η ομάδα του Ιτούδη. Στο 4-13 οι Ιταλού που είχαν πρώτο σκόρερ τον Ταρτσέφσκι με 17 πόντους.

Το ματς

Η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να προηγηθεί με 5-10 στο 4' χάρη στον Χάντερ, όμως η Αρμάνι με ένα σερί 7-0 πέρασε μπροστά (13-10). Η ομάδα του Ιτούδη δεν πτοήθηκε με το ξέσπασμα των Ιταλών, ανέβασε την απόδοση της και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 (15-23) με το δίποντο του Χίγκινς.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να μιεώσουν και τα κατάφεραν με τον Εμπαγιέ να κάνει το 24-27 στο 13'. Γρήγορα όμως οι Χριάπα και Κουρμπάνοφ έγραψαν το 24-31. Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και πήγαν τη διαφορά στο +14 (36-50).

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ότι ήθελε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Κλάιμπερν να γράφει το 61-77. Οι Ρώσοι έλεγξαν απόλυτα το ματς στη συνέχεια και δεν είχαν κανένα πρόβλημα να επικρατήσουν με των αντιπάλων τους με 81-107.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΤΣΣΚΑ καθάρισε το ματς από την τρίτη περίοδο, είχε λιγότερα κλεψίματα (8 έναντι 15), ενώ σούταρε με 42.9% τρίποντα (6/14)
ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νάντο Ντε Κολό είχε 24 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 20 στο σύστημα αξιολόγησης.
ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κλάιμπερν μέτρησε 15 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκαουντλοκ δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Αρμάνι.
ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ρώσοι κατάφεραν να γράψουν το 61-77 στο 30' με τον Κλάιμπερν και κλείδωσαν το ματς
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ τίποτα, ενώ η Αρμάνι τα 15 λάθη και την απόδοση της μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο. Μετά το νερό είχε μπει στο αυλάκι
Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η τάπα του Χάντερ στον Κουζμίνσκας
Τα Δεκάλεπτα: 15-23, 36-50, 61-77, 81-107