Μπαρτσελόνα - Μακάμπι 89-67 (vid)

Η Μπαρτσελόνα (4-5) έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στη Μακάμπι (5-4), επικρατώντας με το επιβλητικό 89-67 ανήμερα της 20ής επετείου από το ντεμπούτο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο με τους Καταλανούς.

Το Palau Blaugrana φόρεσε τα καλά του για την επέτειο του Χουάν Κάρλος Ναβάρο, αφού σαν σήμερα (23/11) πριν από 20 χρόνια, ο αρχηγός της Μπαρτσελόνα αγωνίστηκε για πρώτη φορά σε επίσημο παιχνίδι κι εν συνεχεία εξελίχτηκε σε ζωντανό θρύλο των Καταλανών! Οι γηπεδούχοι απέδωσαν ολοκληρωτικό μπάσκετ, πέτυχαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στη διοργάνωση και πλέον έχουν ρεκόρ 4-5.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau (9-7, 3'46") ωστόσο η Μπαρτσελόνα έκανε σερί 7-0 (16-7) και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με το τρίποντο του Κλαβέρ, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 22-11 κι έχοντας 4/9 τρίποντα, 5 επιθετικά ριμπάουντ και 4 ασίστ σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά η Μακάμπι επέμεινε χωρίς αποτέλεσμα στο μακρινό σουτ (1/7 τρίπ.) ενώ έκανε 10 λάθη!

Οι Καταλανοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο, οι πέντε σερί πόντοι του Κόπονεν έκαναν το 31-15, ο Τόμιτς ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (36-16, 16'03") ενώ η ομάδα του Σίτο Αλόνσο πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-24, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ (24-15) και σουτάροντας με 46.7% πίσω από τα 6μ.75 (7/15). Το τρίποντο του Σάντερς κράτησε την Μπαρτσελόνα στο +20 (58-38) ενώ ο Κόπονεν σκόραρε για τρεις κι έκανε το 66-44 στο 30'.

Στα 5'57" για το φινάλε και με τον δείκτη του σκορ στο 81-52, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο πέρασε για πρώτη φορά στο ματς και αποθεώθηκε από τους φιλάθλους της Μπαρτσελόνα, κάνοντας το 85-59 με 1/2 βολές. Εν τέλει η Μπάρτσα επικράτησε με 89-67 στο πάρτι του μεγάλου αρχηγού της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 48.4% στο τρίποντο (15/31) και μοίρασε 25 ασίστ αντί 15 των Ισραηλινών που είχαν 21/1% στα τρίποντα (4/19) και 55% στις βολές (11/20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ρακίμ Σάντερς εξελίχτηκε σε x-factor για την Μπαρτσελόνα. Τελείωσε το ματς με 18 πόντους και 6/9 τρίποντα, έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα αλλά και 4 λάθη σε 22:40.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Για τους νικητές, ο Φιλ Πρέσι είχε 3 πόντους με 1/3 τρίποντα σε 17'54".

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση των Καταλανών στο πρώτο ημίχρονο.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τομά Ερτέλ μέτρησε 7 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 ριμπάουντ και 3 κερδισμένα φάουλ σε 22:06.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα τη... χαλάρωση στην άμυνα στην τέταρτη περίοδο, η Μακάμπι το κακό ξεκίνημα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η no-look πάσα του Σεραφέν στον Οριόλα.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-24, 66-44, 89-67.