Μπαρτσελόνα - Βαλένθια 89-71 (vid)

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε την απόδοσή της στο β' δεκάλεπτο του αγώνα με τη Βαλένθια κι εν τέλει έφτασε στην εύκολη νίκη με 89-71.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Palau Blaugrana (10-9, 5'41"), ο Τομά Ερτέλ διαμόρφωσε το 17-11 ενώ ο Τίμπορ Πλάις μείωσε στο 24-18 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε το 27-24 όμως ακολούθησε σερί 8-0 για τους Καταλανούς (35-24, 14'08") που προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με το έμμεσο τρίποντο του Άντε Τόμιτς (40-30, 15'46"). Ο Βαν Ρόσομ έκανε το 40-32 ωστόσο η Μπαρτσελόνα πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους για το 50-32 του ημιχρόνου! Ο Σάντερς ανέβασε τη διαφορά στο +21 (67-46, 25'59") ενώ ο Πρέσι σκόραρε για τρεις κι έκανε το 71-56 στο 30'. Η πρωταθλήτρια Ισπανίας δεν απείλησε ποτέ τους Καταλανούς, ο Μοερμάν έγραψε το 87-65 για το φινάλε και ο Γκριν διαμόρφωσε το τελικό 89-71.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα επέβαλε τον ρυθμό της από τα πρώτα λέπτα, σούταρε 41.7% στα τρίποντα (10/24) και είχε τέσσερις πόντους με διψήφιο αριθμό πόντων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αντριέν Μοερμάν είχε 13 πόντους με 3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 20:42 και ο Πάου Ρίμπας πρόσθεσε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο στο 25:33.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φερνάντο Σαν Εμετέριο είχε 0/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα στα 23:56 που έμεινε στο παρκέ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κέβιν Σεραφέν είχε 12 πόντους και 4 ριμπάουντ

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 26-14 στο β' δεκάλεπτο που επέτρεψε στην Μπαρτσελόνα να χτίσει διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε ως το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-32, 71-56, 89-71.