Αρμάνι Μιλάνο - Μπάμπεργκ 71-62

Μπορεί η Μπάμπεργκ να είχε το πάνω χέρι για 32 λεπτά στο Μιλάνο, αλλά με ένα εκπληκτικό 19-0 σε διάστημα πέντε λεπτών, η Αρμάνι έκανε την ανατροπή και έφτασε στη νίκη με 71-62.

Απ' ότι φαίνεται η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι πήρε για τα καλά... φόρα αφού μετά το «διπλό» στη Βαλένθια, ήρθε να προστεθεί και η νίκη κόντρα στην Μπάμπεργκ εντός έδρας! Οι Ιταλοί σημείωσαν την 3η τους νίκη στη φετινή EuroLeague και τη δεύτερη συνεχόμενη η οποία ήρθε ύστερα από φοβερή ανατροπή!

Ακριβώς 07:31 πριν από το τέλος του αγώνα, η Μπάμπεργκ πιστοποιούσε την ανωτερότητά της στο παιχνίδι και είχε προηγηθεί με 57-46 χάρη στην εξαιρετική της άμυνα! Βάσει της εικόνας του ματς και του +11 των Γερμανών, λίγοι ήταν εκείνοι που πίστεψαν ότι... υπήρχαν ακόμα περιθώρια για την Αρμάνι.

Η Μπάμπεργκ υπέστη ολικό μπλακ άουτ, οι γηπεδούχοι πήραν... φωτιά στην επίθεση και πραγματοποίησαν ένα μυθικό σερί 19-0 σε διάστημα πέντε λεπτών, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 65-57 και να «καθαρίσουν» με την υπόθεση της νίκης. Από το +11 της Μπάμπεργκ μέχρι το τέλος του αγώνα, το επιμέρους της Αρμάνι έφτασε στο 25-5!

Οι Τζέρελς και Καλνιέτις ήταν εκείνοι που «καθάρισαν» για την ιταλική ομάδα στο σημείο που πραγματοποιούσε το μεγάλο come back στο ματς, με τους Γκουντάιτις και Ταρτσέφσκι να τους συμπληρώνουν ιδανικά.

Βέβαια τα τρία πρώτα δεκάλεπτα ανήκαν ολοκληρωτικά στην ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που έκανε εξαιρετική εμφάνιση στηριζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα. Ο Νίκολιτς ήταν εκείνος που είχε ανοίξει τον δρόμο προκειμένου να έχει η Μπάμπεργκ ένα σταθερό προβάδισμα στο σκορ, ενώ ο Τέιλορ εκείνος που είχε φτάσει τον δείκτη του σκορ στο +11.

Ο Νίκος Ζήσης αγωνίστηκε 18:58 και σε αυτό το διάστημα μέτρησε 7 πόντους με 3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι το πίστεψε και ουδέποτε το παράτησε, ακόμα και όταν όλα έμοιαζαν να γέρνουν στη πλάστιγγα της Μπάμπεργκ. Εκεμμεταλεύτηκε επίσης την ευστοχία στις βολές (21/27, πήρε τα ριμπάουντ στο τέλος (42-34) ενώ τελείωσε το ματς με μόλις... τρία λάθη!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Τζέρελς, Γκουντάιτις και Καλνιέτις ήταν οι κινητήριοι μοχλοί για την ολική ανατροπή και το εκπληκτικό σερί στο τελευταίο δεκάλεπτο, με το οποίο κατάφεραν να οδηγήσουν την Αρμάνι στην τελική επικράτηση.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ρίκι Χίκμαν ήταν πολύ άστοχος για τη Μπάμπεργκ, έχοντας μόλις 3 πόντους με 1/8 σουτ εντός παιδιάς, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 18 λεπτά.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Φυσικά το πεντάλεπτο 32' με 37' όπου η Αρμάνι Μιλάνο πραγματοποίησε το εκπληκτικό σερί 19-0 με το οποίο γύρισε το ματς και έφτασε στην 3η της νίκη στην EuroLeague.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Κάλεμπ Ταρτσέφσκι ήταν εκείνος που προσπαθούσε να κρατήσει την Αρμάνι μέσα στο ματς τη στιγμή που όλα έμοιαζαν να γέρνουν στη μεριά της Μπάμπεργκ, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εξαιρετική άμυνα της Αρμάνι Μιλάνο στο πρώτο ημίχρονο που είχε ως αποτέλεσμα αιφνιδιασμό με δύο πάσες και ένα εμφατικό κάρφωμα του Γκουντάιτις στο καλάθι της Μπάμπεργκ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάμπεργκ το μπλακ άουτ στο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου και την κάκιστη άμυνα του δεκαλέπτου, έχοντας δεχτεί 28 πόντους, ενώ στα τρία προηγούμενα δεκάλεπτα είχε δεχτεί 43! Η Αρμάνι τα 16/44 δίποντα και το πενιχρό 36%!

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 27-35, 43-51, 71-62